Hol dworcowy w Sosnowcu znów otwarty

Sosnowiec_PKPOd czwartku 7 maja 2015 roku, po prawie trzynastoletniej przerwie hol dworca Sosnowiec Główny znów służy pasażerom. Pasaż, w którym znajduje się poczekalnia z kasami biletowymi ma być czynny całą dobę, a nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będą pracownicy ochrony.


Inwestycja zrealizowana przez PKP SA, której wartość przekroczyła milion złotych, pozwoliła na przywrócenie pierwotnych funkcji budynku. Odbywająca się dotychczas w podziemnym tunelu obsługa pasażerska, została przeniesiona do dworcowego holu znajdującego się na parterze. Pasażerowie PKP Intercity mogą teraz skorzystać z jednej z trzech nowo wybudowanych kas, z których jedna została przystosowana do obsługi osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W dotychczasowej lokalizacji pozostały jedynie okienka kasowe Kolei Śląskich.

W ramach remontu, który został przeprowadzony przez firmę P.P.U.H. AKCES Brunon Kieloch, oprócz przeniesienia kas, odnowiona została również elewacja i wnętrze budynku. W obiekcie zamontowany został również nowoczesny system informacji pasażerskiej. Z dworca bez przeszkód będą mogły korzystać także osoby niepełnosprawne, bowiem zamontowana została winda, która ułatwi tym osobom przedostanie się z holu do podziemnych tuneli, które prowadzą na perony. W obiekcie znajduje się również pętla indukcyjna dla osób niesłyszących.

Przy okazji tematu dworca w Sosnowcu, warto przypomnieć że na peronach trwa wymiana nawierzchni, a jak informują przedstawiciele PKP PLK i władza miasta, to nie koniec remontów. Bowiem w 2018 roku przy okazji remontu torów z Będzina przez Sosnowiec i Katowice do Zebrzydowic, stacja Sosnowiec Główny ma przejść gruntowną modernizację. W ramach tych prac, na odcinku Będzin – Sosnowiec mają powstać dwa dodatkowe tory, a na samym dworcu ma zostać zbudowany trzeci peron.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *