PKM Jaworzno z pierwszym elektrobusem w Polsce

Solaris Urbino 12 Electric
Solaris Urbino 12 Electric

Nie w Warszawie, nie w Krakowie, a w Jaworznie – to właśnie tam zaczął kursować pierwszy w Polsce elektrobus. Autobus, który nie potrzebuje ani kropli benzyny został wyprodukowany przez firmę Solaris Bus & Coach


Pojazd ten wyposażony jest w audiowizualny System Informacji Pasażerskiej, dostęp do bezpłatnego internetu poprzez łącze WiFi, kasowniki elektroniczne, automat biletowy, klimatyzację oraz gniazda USB do ładowania urządzeń przenośnych. Solaris Urbino 12 Electric – bo tak brzmi nazwa elektrobusu, użytkowany jest na liniach miejskich, a głównie na linii nr 303, która jest dla przewoźnika priorytetowa.

Cichy, ekologiczny i ekonomiczny – te trzy cechy charakteryzują nowy pojazd PKM-u Jaworzno. Były one zarazem kluczem przy podjęciu decyzji o zakupie zasilanego prądem autobusu. Obecnie pojazd ładowany jest w zajezdni PKM Jaworzno, do której zjeżdża dwa – trzy razy na dobę. W przyszłości ma zostać otwarta stacja doładowująca na Osiedlu Starym.

Przed zakupem Solaris Urbino 12 Electric testowane były różne autobusy kilku firm, m. in. BYD, AMZ z Kutna a także firmy Solaris. Aktualny nabytek został dostarczony do zajezdni w kwietniu bieżącego roku i po niezbędnych przygotowaniach oraz przeszkoleniu pracowników autobus rozpoczął regularną obsługę pasażerów na liniach miejskich – wyjaśnia Tomasz Wilgos, rzecznik prasowy przewoźnika.

Możliwe że już w 2017 roku w Jaworznie pojawi się 20 sztuk takich jednostek – dodaje rzecznik. Zakup kolejnych elektrobusów ma być możliwy przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej.

Solaris Urbino 12 Electric posiada także nowoczesną deskę rozdzielczą w kabinie kierowcy, w której dwa z trzech ekranów są dotykowe. Pojemność autobusu to 80 osób – 30 na miejscach siedzących i 50 na miejscach stojących.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *