Kluczborskie ostatki Kolei Śląskich

  • Przed dwoma laty hucznie zapowiedziano rozszerzenie siatki samorządowego przewoźnika o odcinek Lubliniec – Kluczbork. Przejęcie kursów od Polregio zostało poprzedzone zorganizowaniem przejazdu specjalnego. 30 listopada 2019 roku o 10:40 wyruszył z Katowic do Kluczborka „Powstaniec Śląski”, czyli Elektryczny Zespół Trakcyjny serii EN76 o numerze 009. Nieco ponad dwa tygodnie później: 15 grudnia nastąpiło oficjalne przekazanie linii z Lublińca do Kluczborka w ręce Kolei Śląskich. Jak się okazało, jedynie na dwa lata. Już za niecały miesiąc nadejdzie tam wielki powrót Polregio.

Kto jeszcze nie skorzystał, a zamierza w niedalekiej przyszłości udać się bezpośrednim pociągiem linii S8 do Kluczborka lub Olesna Śląskiego m.in. z Oświęcimia, Mysłowic, Katowic, Bytomia lub Tarnowskich Gór powinien jak najszybciej udać się do kasy biletowej lub zakupić bilet przez internet i wyruszyć w podróż. Dlaczego?

Jeszcze tylko do 11 grudnia tego roku będzie istniała taka możliwość. Dzień później, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 2021/2022 Kluczbork straci połączenia ze stolicą województwo śląskiego, by zyskać bezpośrednie ze stolicą… Dolnego Śląska. Wszystko za sprawą zmiany przewoźnika na odcinku Lubliniec – Kluczbork – Lubliniec. Dotychczasową ofertę KŚ przejmie Polregio – Dolnośląski Zakład z siedzibą we Wrocławiu. Przy okazji zostaną zmodyfikowane godziny przyjazdów i odjazdów, choć ilość kursów na dobę pozostanie na bardzo zbliżonym do obecnego poziomie. Nowością będzie bezpośrednie połączenie Częstochowy z Kluczborkiem i dalej Namysłowem oraz Wrocławia z Częstochową. Oba w godzinach wieczornych.

Na koniec prezentujemy zatwierdzony rozkład jazdy na odcinku Kluczbork – Lubliniec – Kluczbork przewoźnika PR, który będzie obowiązywał w okresie od 12 grudnia bieżącego roku do 12 marca przyszłego roku.

Odjazdy z Lublińca do Wrocławia:

6:44 – kursuje codziennie

10:09 – kursuje codziennie

14:15 – kursuje w dni robocze

15:46 – kursuje codziennie

18:25 – kursuje codziennie

20:53 – kursuje w dni robocze (w skróconej relacji do Namysłowa w (D); w (C) do Kluczborka).

Odjazdy z Kluczborka do Lublińca:

5:45 – kursuje codziennie (z Namysłowa w (D); w (C) z Kluczborka)

8:05 – kursuje codziennie; z Wrocławia

10:13 – kursuje codziennie; z Wrocławia

14:22 – kursuje w dni robocze; z Wrocławia

16:45 – kursuje codziennie; z Wrocławia

18:40 – kursuje w dni robocze z Wrocławia do Częstochowy, a w dni wolne z Wrocławia do Lublińca.

Tekst i zdjęcia: Jakub Soldatke

Jeszcze tylko przez kilkanaście dni będą kursować bezpośrednie pociągi osobowe z Katowic do Kluczborka

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *