Kilka zmian na torach po wakacjach

  • PKP PLK informuje, że od niedzieli, 29 sierpnia zmieni się rozkład jazdy na kolei. Na Podkarpaciu po 12 latach podróżni skorzystają z połączeń na trasie Mielec – Dębica. Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia wymaga sporych zmian w kursowaniu pociągów przez stolicę. W naszym regionie aż tak rewolucyjnie nie będzie. Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała do 6 listopada.

Od 1 września – po dwunastoletniej przerwie, mieszkańcy Podkarpacia pojadą pociągiem na trasie z Mielca do Dębicy. Dostęp do kolei zapewnią nowe perony na przystankach: Wojsław, Rzochów, Rzemień, Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Pustynia i stacjach: Mielec, Kochanówka Pustków. Przejazd na trasie z Mielca do Dębicy zajmie ok. 35 min. Poprzednio czas przejazdu wynosił ok. 1h 30 min.

Po wakacjach, przy mniejszym ruchu turystycznym, kontynuowana będzie modernizacja kolejowej „zakopianki”. Za pociągi dalekobieżne na trasie Kraków – Zakopane i regionalne na trasie Sucha Beskidzka – Zakopane, wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Kontynuowana będzie przebudowa stacji Warszawa Zachodnia wymaga zmian w organizacji ruchu. PLK z  przewoźnikami regionalnymi i dalekobieżnymi ustaliły optymalny rozkład jazdy z wykorzystaniem stacji Warszawa Śródmieście, Warszawa Gdańska.

W weekend korekty rozkładu, 29, 30 i 31 sierpnia na dworcach – Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane – informatorzy mobilni dodatkowo będą służyć pasażerom informacją pomocną w podróży.

Jeśli chodzi o połączenia PKP Intercity to dla naszego regionu najważniejszą informacja jest taka, że pociągi IC Skarbek relacji Olsztyn – Bielsko-Biała – Olsztyn oraz IC Hutnik relacji Gdynia – Bielsko-Biała – Gdynia pojadą w skróconej relacji do i z Pszczyny. Dojazd do pomijanych stacji Czechowice-Dziedzice i Bielsko-Biała Główna zapewnią autobusy komunikacji zastępczej.

Od 29 sierpnia zmienionymi trasami będą jeździć także trzy pociągi kursujące z i do Gdyni. Łączący Trójmiasto z Katowicami TLK Doker na odcinku Łódź Widzew – Bydgoszcz pojedzie przez Pabianice, Inowrocław, pomijając m.in. Zgierz, Kutno, Włocławek i Toruń. IC Hutnik relacji Gdynia – Bielsko-Biała – Gdynia na odcinku Łódź Widzew – Włocławek będzie kursować trasą przez Pabianice do Włocławka z postojem w Kutnie. Na tym samym odcinku skład IC Sukiennice/Witkacy łączący Gdynię z Krakowem będzie jeździć przez Pabianice do Włocławka.

To tylko najciekawsze tematy zmian które czekają nas po wprowadzeniu kolejnej korekty do rozkładu jazdy pociągów. Bardziej szczegółowe zmiany jeśli chodzi o kolejowe szlaki w województwie śląskim przedstawimy pod koniec przyszłego tygodnia…


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *