PUN działa pomiędzy Rydułtowami a Suminą

  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały, że prowadzą prace remontowe, których efektem będą sprawniejsze podróże na linii Rydułtowy – Sumina na trasie z Rybnika do Raciborza. Wysokowydajna maszyna PUN wymieniła już tor. Zmieniana jest sieć trakcyjna. Bezpieczniej będzie na przejazdach kolejowo-drogowych. Wartość inwestycji to prawie 26 mln zł ze środków budżetowych.

Na objętej robotami trasie między Rydułtowami a Suminą pracował już specjalny pociąg techniczny (PUN), który wymienił 6,5 km toru. Wysokowydajna maszyna do potokowej wymiany nawierzchni torowej o długości ponad pół kilometra, to „zestaw urządzeń”, m.in. suwnic do transportu starych i nowych podkładów oraz dźwignic, które zabierają stare szyny i układają nowe. Efektem użycia takiej maszyny jest znacznie szybsza renowacja szlaku. Na linii została zdemontowana stara sieć trakcyjna. Zabudowano fundamenty palowe pod nowe słupy trakcyjne. Po ustawieniu konstrukcji zostanie wywieszone ok. 7 km nowej sieci trakcyjnej.

Bezpieczniej będzie też na 4 przejazdach kolejowo-drogowych między Rydułtowami a Suminą. Dwa przejazdy (przy ul. Sportowej w Suminie oraz przy ul. Pogwizdowskiej w gminie Gaszowice) zyskają dodatkowe zabezpieczenia – sygnalizację świetlną i dźwiękową. Pozostałe przejazdy będą mieć nowe urządzenia – przejazd przy ul. Dworcowej w Suminie nowe rogatki, a przy ul. Kolejowej w Łukowie nową sygnalizację.

Dzięki przeprowadzonym pracom pociągi pasażerskie będą mogły tu przyspieszyć z 80 do 120 km/h. Zlecenie realizowane jest przez Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o. w ramach zadania: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota – Nędza tor nr 1 w km 51,135 – 57,764 wraz z robotami towarzyszącymi”. Wartość prac to prawie 26 mln zł netto ze środków budżetowych. Zakończenie planowane jest w IV kwartale 2021 roku.

Fot. PKP PLK

Maszyna PUN wymienia tor między Suminą a Rydułtowami
Maszyna PUN wymienia tor między Suminą a Rydułtowami

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *