Oświadczenie ZTM w sprawie sobotniego wypadku

  • W sobotę za sprawą tragicznego zdarzenia w Katowicach na ulicy Mickiewicza o komunikacji w naszym regionie zrobiło się głośno. Ne będziemy tu opisywać szczegółów bo już chyba wszystkie media zajęły i zajmują się tym przykrym tematem na wszelkie możliwe sposoby. Oczywiście, najsmutniejsze jest to, że zginęła młoda osoba. Matka. Nam zależy na jednym . Na RZECZOWYM i DOKŁADNYM wyjaśnieniu, sekunda po sekundzie, zarówno przebiegu, jak i przyczyn, które do tej tragedii dorowadziły. Pytań i wątpliwości jest bardzo wiele i znalezienie kilku bardzo ważnych odpowiedzi będzie dla wszystkich służb czynnością żmudną i skomplikowaną. Ale konieczną. Na początek prezentujemy (w całości) oświadczenie Zarządu Transportu Metropolitalnego, organizatora komunikacji zbiorowej w naszym regionie, dotyczące sobotniego zdarzenia i kroków, które w związku z nim zostały lub zostaną wkrótce podjęte…

Oświadczenie Zarządu Transportu Metropolitalnego:

W sobotę, 31 lipca br., w centrum Katowic doszło do tragicznego zdarzenia z udziałem kierowcy PKM Katowice, w wyniku którego zginęła 19-letnia kobieta. Prokuratura postawiła kierującemu zarzuty zabójstwa kobiety i usiłowania zabójstwa dwóch kolejnych osób.

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tą sprawą. Jako organizator transportu natychmiast zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, z którym ściśle współpracujemy na rzecz bezpieczeństwa od 2019 roku, prowadząc wspólne działania w tym zakresie. Wynikiem dzisiejszego spotkania z przedstawicielami tej instytucji jest decyzja o przeprowadzeniu dodatkowych kontroli u przewoźników, świadczących nam swoje usługi.  

Bezpieczeństwo pasażerów jest od zawsze naszym absolutnym priorytetem. Od 2019 roku, na nasz wniosek, wspólnie z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego przeprowadziliśmy ponad 700 kontroli pojazdów. Ponadto, we wspomnianym okresie, WITD wykonał ok. 500 narkotestów. Żaden z nich nie wykazał obecności środków odurzających wśród kierowców. Kolejne wzmożone kontrole mają za zadanie potwierdzenie bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej i wyeliminowanie jakichkolwiek przesłanek, mogących mieć wpływ na jego zagrożenie.  

Bezpośrednio po wypadku, w sobotę 31 lipca br., zwróciliśmy się do Zarządu PKM Katowice, z wnioskiem o udzielenie pełnej informacji na temat zdarzenia. PKM Katowice jest pracodawcą zatrudniającym kierowców, w związku z tym ma wyłączną możliwość podejmowania decyzji o dopuszczeniu do kierowania autobusami. Oczekujemy pilnego przedstawienia stosownej dokumentacji, która zweryfikuje czy na tym polu wszelkie procedury zostały dotrzymane.

W najbliższych dniach organizowane będą kolejne spotkania z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego, Policją oraz Prezesami Zarządów wszystkich przedsiębiorstw komunikacji miejskiej – celem będzie ustalenie jak w ramach obowiązującego prawa można zacieśnić kontrole i zapewnić bezpieczne przewozy.  

ZTM ściśle współpracuje ze wszystkim organami, wielokrotnie inicjując projekty zwiększające bezpieczeństwo pasażerów. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *