Będzie studium wykonalności dla LK 170

  • Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała kontrakt na studium wykonalności potencjalnej przyszłej budowy polskiego odcinka linii kolejowej dużych prędkości pomiędzy Katowicami i Ostrawą. Mowa o planowym powstaniu linii kolejowej nr 170. Za najkorzystniejszą spółka CPK uznała ofertę złożoną przez francusko-polskie konsorcjum z firmą Egis Poland.

Przedmiotem umowy jest studium wykonalności dla planowanej linii kolejowej nr 170. Francuska firma za należyte wywiązanie się z umowy otrzyma niemal 11 mln zł (netto). O wyborze zadecydowały cena (w 70 proc.) i doświadczenie personelu (pozostałe 30 proc.). Na przygotowanie wykonawca STEŚ będzie miał 11 miesięcy. Realizacja i rozliczenie całej umowy może potrwać pięć miesięcy dłużej, ponieważ w skład zamówienia wchodzi także dokumentacja geologiczna i mapy do celów projektowych.

Według planów CPK roboty budowlane mają ruszyć za trzy lata, a zakończyć się przed końcem roku 2030. Przewiduje się, że pociągi będą poruszać się po szlaku z prędkością do 250 km/h. Inwestycja ta jest elementem idei budowy niedaleko Warszawy Centralnego Portu Komunikacyjnego, największego lotniska w kraju, i siatki krajowych połączeń kolejowych z tym miejscem. W przypadku realizacji tej inwestycji przejazd pociągiem z Warszawy z Katowic ma skrócić się do 1 godz. 40 min, a z Bielska-Białej do stolicy do 1 godz. 55 min.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *