LK 171 do modernizacji

  • PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przebudowę odcinka linii nr 171, od Sosnowca Dańdówki w stronę Dąbrowy Górniczej. Wymienione zostaną tory tory, sieć trakcyjna oraz urządzenia bezpieczeństwa. Prace, szacowane na ponad 41 mln zł, finansowane będą ze środków budżetowych.

Zmodernizowany zostanie fragment szlaku łączący katowicki węzeł kolejowy (posterunek odgałęźny Panewniki k/Katowic Muchowca i Dąbrowę Górniczą Towarową (linia 171). Na odcinku ponad 5 kilometrów między posterunkami odgałęźnymi Juliusz i Dorota w Sosnowcu, zostaną wymienione tory i przebudowana sieć trakcyjna. Będzie wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki nowym urządzeniom sterowania ruchem. Po modernizacji prędkość pociągów zwiększy się z 30 do 100 km/h. Zadanie obejmie też przebudowę dwóch wiaduktów kolejowych w Sosnowcu. Inwestycja ograniczy wpływ kolei na otoczenie.

W ramach modernizacji linii 171 przebudowywana jest też stacja Sosnowiec Dańdówka. W stacji wymieniane są tory i rozjazdy, przebudowywane urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz sieć trakcyjna. O bezpieczeństwo ruchu zadbają dyżurni w nowoczesnej nastawni. Projekt obejmuje też przebudowę nastawni w Dąbrowie Górniczej Wschodniej oraz na posterunku odgałęźnym Kozioł (między Dąbrową Górniczą Wschodnią a Towarową).

Inwestycja jest częścią projektu pn. „Prace na południowo-wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”. Jej wartość to ponad 50 mln złotych. Finał prac zaplanowany jest w I kwartale 2022 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *