Tramwaj nadal przodem

  • Od jutra wchodzą w życie dosyć istotne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Szczególnie ważne nowe rozwiązania zostaną wprowadzone dla pieszych. Generalnie – zyskują oni znacznie szerszy zakres pierwszeństwa przed innymi uczestnikami ruchu drogowego. Z jednym wyjątkiem. Tramwaju.

To, że przepisy zwiększają zakres pierwszeństwa pieszych przed pojazdami – to prawda,. I dotyczy to w szczególności przejść na drodze, gdzie pieszy od jutra będzie miał bezwzględne pierwszeństwo. Za wyjątkiem tramwaju, któremu nadal będzie musiał ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Nie jest to jednak czyjeś „widzi mi się” ani chęć utrudnienia życia pieszym. Przepis wynika z tego, że jest pewna zasadnicza różnica między tramwajem a samochodem, która ma tu decydujące znaczenie. Samochód waży 2 tony i z prędkości 50 km/h zatrzyma się po 10 metrach, a jego 4 pasażerów zapiętych w pasy poczuje tylko szarpnięcie. Tramwaj waży 60 ton i do zatrzymania potrzebuje 50 metrów, a przy gwałtownym hamowaniu kilkudziesięciu pasażerów się przewróci, kilkudziesięciu innych uderzy o elementy wyposażenia wnętrza lub wpadnie na siebie. Ktoś może poważnie ucierpieć. Dlatego to nie pieszy, lecz tramwaj nadal będzie miał pierwszeństwo na przejściu. To rozwiązanie będzie funkcjonowało również na deptakach po których poruszają się tramwaje.

Apelowaliśmy mocno o to w czasie prac nad nowelizacją przepisów wspólnie z innymi przedsiębiorstwami tramwajowymi oraz Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. Oczywiście, nie dotyczy to sytuacji, gdy pieszy już jest na przejściu. Tu nadal motorniczy musi pierwszeństwa ustąpić. Jednak kiedy pieszy zbliża się do przejścia przez torowisko, lub spaceruje deptakiem, a nadjeżdża tramwaj, to pieszy nadal będzie musiał ustąpić pierwszeństwa tramwajowi. Stosowną kampanię wizualną poświęconą temu zagadnieniu przeprowadzimy na pewno w naszych tramwajach – zapewnia Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie

Grafika: Tramwaje Śląskie, Fot. Silesia Info Transport

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *