5,10,15. Będzie 20…

  • Jak podaje miejski portal katowice.eu – pięć fabrycznie nowych, ekologicznych autobusów elektrycznych marki Solaris dotarło już do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach. Tym samym liczba elektrycznych autobusów w stolicy województwa wynosi aktualnie piętnaście. W lipcu przybędzie pięć kolejnych takich pojazdów, dzięki czemu katowiczanie będą mieli do dyspozycji w sumie 20 nowoczesnych autobusów elektrycznych.

Nowe autobusy Solaris Urbino 12 electric, po zarejestrowaniu wyjechały już na swoje trasy. Obsługują one linie 9, 10, 115 i 297. Autobusy jednorazowo mogą przewieźć 80 pasażerów, a pojazdy dysponują 29 miejscami siedzącymi. Efektywną wymianę pasażerską zapewniają drzwi wejściowe w układzie 2+2+2. Wnętrze pojazdów zaprojektowano z troską o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i komfortu. W skład wyposażenia Solarisów wchodzą m.in. ogrzewanie oraz dwustrefowa klimatyzacja, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej, duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu z dynamiczną informacją pasażerską głosowe zapowiedzi przystanków z przyciskami oznaczonymi alfabetem Braille’a, monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania i osobną kamerę w miejscu pracy kierowcy. Ładowanie pojazdów odbywać się będzie przez złącze plug-in oraz tzw. pantograf odwrócony – podczas ładowania na znajdujące się na dachu odbieraki mocy opuszczany będzie pantograf na stałe zamontowany na maszcie ładowarki stacjonarnej

 – Zakup autobusów nisko i zeroemisyjnych to nasz wkład w ochronę czystości powietrza. Nowoczesne technologicznie pojazdy oznaczają znaczne obniżenie emisji spalin, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko. Sukcesywna odnowa taboru jest priorytetem dla PKM Katowice i doskonale wpisuje się w naszą politykę utrzymania wysokiego poziomu jakości usług – mówi Roman Urbańczyk, Prezes Zarządu PKM Katowice.

Wartość netto kontraktu wynosi 12 400 000 złotych. Oprócz samych pojazdów firma Solaris dostarczyła również stacjonarne ładowarki plug-in. PKM Katowice ponadto podpisało już umowę na zakup kolejnych pięciu autobusów przegubowych, tym razem ze środków własnych. Umowa dotyczy dostawy fabrycznie nowych ekologicznych niskopodłogowych autobusów miejskich. Pojazdy mają trafić do Katowic w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków pochodzących z Funduszu Spójności w ramach Działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach, Priorytet: VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, w ramach projektu „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”.

Fot: http://www.katowice.eu

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *