Idziemy do szkoły

  • Portal Silesia Info Transport skończył sześć lat. Nie będzie tu przymiotników – największy, najstarszy czy najbardziej poczytny. Od początku ich nie używamy i używać nie będziemy. To dla twórców chcących za wszelką cenę podnieść swoje ego. My tego nie potrzebujemy. Silesia Info Transport to codzienny portal informacyjny zajmujący się zagadnieniem transportu zbiorowego w województwie śląskim, od czasu do czasu zerkający w stronę województwa opolskiego, dolnośląskiego i części Małopolski. I nic więcej do dodania.

Dopiero całkiem niedawno zdaliśmy sobie sprawę, że jak zaczynaliśmy działalność, to w naszych miastach jeździło jeszcze sporo autobusów bez niskiej podłogi, tramwaje w znaczącej części były to pojazdy serii 105 w swoich rozlicznych modyfikacjach a jednostka EN57 nie była ciekawostką kolekcjonerską a symbolem konieczności podróży w warunkach przypominającej czasy minione, Niekoniecznie dobre. Ile było jeszcze wtedy szlaków kolejowych, po których pociągi jeździły z prędkością 20 km/h. Trudno to zliczyć, nawet w przybliżeniu, ile od maja 2015 tylko w województwie śląskim pojawiło się nowych nie tylko tramwajów czy autobusów ale również centrów przesiadkowych czy w ogóle rozwiązań mających sprawić jeszcze większą dostępność transportu zbiorowego. I my z satysfakcją notorycznie was o tym informowaliśmy

I mamy satysfakcję. Nie tylko za sprawą głoszonego wam słowa. Bo staraliśmy się również w sposób, którego na łamach portalu nie było widać, działać na rzecz rozwoju transportu zbiorowego w województwie śląskim. Wykonywaliśmy różne badania i ankiety na rzecz miejscowych organizatorów komunikacji czy samych przewoźników. Dzięki nim, choć miały charakter komercyjny, udało się nam też poinformować was o kilku ciekawych sprawach, nie łamiąc tajemnicy handlowej powierzonego nam zlecenia. Szczególnie czas współpracy medialno-marketingowej z Kolejami Śląskimi był bardzo efektywny i przyniósł nam wiele radości. Tego nam już nikt nie zabierze i lekcję, którą z racji tej współpracy otrzymaliśmy, zapamiętamy na zawsze..

Oczywiście, najtrudniejszy był ostatni rok. I nie dotyczy to o tyle samego portalu ale nas wszystkich. Całkowita zmiana naszego życia miała również wpływ na naszą działalność I muszę tu przyznać, że był to czas tysiąca rozterek i wątpliwości. Nikt nie sądził, że potrwa to aż tak długo. Teraz, może trochę jeszcze nieśmiało, można snuć rozważania, że rozpoczyna się powrót do życia znanego nam sprzed marca 2020. Jeśli tak, to i my jesteśmy gotowi znów ruszyć pod sztandarami promocji transportu zbiorowego do kolejnej walki. Bo uważamy, ze ta komunikacja publiczna została potraktowana w ostatnich miesiącach bardzo niesprawiedliwie i dużo, dużo pracy czeka nas, przewoźników czy organizatorów komunikacji do tego by znów ściągnąć do pociągów takie rzesze ludzi jak miało to miejsce przed pandemią. Można zaryzykować tezę, że czeka nas długi okres i mnóstwo roboty by znów transport zbiorowy był dla pospolitego Kowalskiego miejscem świadomego wyboru a nie koniecznością budzącą paletę obaw.

I jeszcze jedna rzecz. Niestety, niezbyt przyjemna. Kilka dni temu, po raz pierwszy w naszej historii, po artykule o maszynistkach (kobietach maszynistach) w Kolejach Dolnośląskich mieliśmy do czynienia z niespotykaną sytuacją. Chodzi o hejt i ludzką zawiść. I to nie pod naszym adresem. Dlatego postanowiliśmy zablokować możliwość dodawania komentarzy pod tekstami. Nie ma naszego przyzwolenia na bezpodstawne obrzucanie bohaterów naszych artykułów inwektywami. Tym bardziej dotyczących ich jako ludzi, a nie materii o której piszemy w artykule.. Gdyby tylko to… A już na pewno nie będzie zgody na oszustwa typu podpisywanie się czyimś imieniem i nazwiskiem. Osób naprawdę funkcjonujących. Zawsze ceniliśmy wasze opinie zawarte w komentarzach, Czasem niestety jednak tak jest, że przez kilku niedojrzałych i ograniczonych osobników cierpi dużo większa grupa sympatycznych i fantastycznych czytelników, Przywrócimy niebawem możliwość dodawania komentarzy pod naszymi artykułami. Choćby dlatego, że miło nam (nawet jak nas krytykujecie), że przez sześć lat również braliście udział w kreowaniu tego co się później u nas ukazywało.

Jak było wyżej. Skończyliśmy sześć lat. Idziemy do szkoły. Pełni nowych pomysłów. Znajdą się one i na łamach Silesii Info Transport. Chcemy też jednak wykorzystać powstały dorobek tego minionego czasu. Gdyby nie ten portal, to nie wiedziałbym gdzie jest Wiesiółka, a to tam zrobiliśmy sobie fotograficzny poligon doświadczalny by ogarnąć fotki kolejowe. Goniąc za pociągami odkryliśmy wiele fantastycznych miejsc, nie tylko w naszym regionie. Związanych z naszą historią, świadomością, tradycją czy konkretnymi wydarzeniami, które miały tam miejsce, I po miesiącach wahań i rozterek oraz nieudanych podejść, chcę jednak poinformować, że wraz z grupą pasjonatów i miłośników podróży, a także naszego regionu i jego historii niebawem (chcielibyśmy by stało się to do końca maja) pojawi się nowy portal prezentujący piękno i siłę Śląska wraz z historycznym opisem, dlaczego nasz ukochany region jest aktualnie w takim a nie innym miejscu. Już teraz mogę zapewnić, że będzie bardziej kontrowersyjny niż Silesia….

Oczywiście, będę zapraszał do śledzenia nowego portalu, który zaistnieje tylko dlatego, że sześć lat temu powstał SIT. Stąd dzisiaj takie zdjęcie tytułowe. Mówiące o przyszłości i czymś nowym. Trochę może symboliczne. Bo przecież pociągów, tramwajów i autobusów to już się u nas już naoglądaliście. I będziecie oglądać dalej. Bo jutro środa. Kolejny dzień pracy. Transport zbiorowy działa normalnie i są rzeczy ważne, i ciut mniej ważne, wam do przekazania. Zaczynamy kolejną sześciolatkę. A za ten miniony od 2015 roku czas, w imieniu redakcyjnej ekipy, wielkie dzięki dla wszystkich i każdego z osobna. A ja prywatnie również dziękuję wam – czytelnikom a także ludziom, którzy są i byli w tej redakcji i również włożyli część swojego serducha by przekazywać temu pięknemu regionowi jak najczęściej dobre wiadomości.

Jerzy Gościński

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *