IC Ślązak wspomina powstańców

  • PKP Intercity również włączyła się w obchody setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji jedna z lokomotyw przewoźnika została oklejona okolicznościową grafiką. Stało się to na elektrowozie EU160 Griffin o numerze 023. Można go spotkać m.in. na czele pociągu InterCity Ślązak, który codziennie pojawia się w naszym regionie jako kurs Przemyśl Główny – Poznań Główny – Przemyśl Główny.

2 maja 2021 roku przypadła setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Aby podkreślić wielkie znaczenie powstań śląskich dla procesu formowania się Polski po 1918 roku, tegoroczne obchody rocznicy wybuchu zrywu na Śląsku odbywają się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk – wspólna sprawa”, zorganizowanej przez  Biuro Programu „Niepodległa”. PKP Intercity wzięło również w obchodach poprzez oklejenie okolicznościową grafiką jednej z lokomotyw. Przedstawia ona m.in. Wojciecha Korfantego, który stał na czele III Powstania Śląskiego i był jedną z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski.

– Polska kolej od zawsze odgrywała znaczącą rolę jeśli chodzi o działania propaństwowe. Łączyła i łączy najdalsze zakątki kraju, scala Polskę w jeden organizm. Kolejarze odegrali ważną rolę w czasach, gdy II Rzeczpospolita odzyskiwała niepodległość. Teraz PKP Intercity mocno włącza się w działania promujące bohaterów, ludzi i wydarzenia, które 100 lat temu pozwoliły Polsce znów stać się niezależnym, wolnym krajem – mówi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Istotnym elementem ogólnopolskiej kampanii, która ma przypomnieć o górnośląskich powstańcach była również wielkoformatowa animacja komputerowa, wyświetlana przez kilka dni o godzinie 21.20 na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa od strony Placu Piłsudskiego. Pokazywała ona historię III Powstania Śląskiego. Godzina pokazu nie była przypadkowa – dokładnie o tej porze 100 lat temu, 2 maja 1921 roku zaczął się powstańczy zryw. Miłośnicy kolei mogą spotkać tą lokomotywę na czele wybranych kursów pociągu IC Ślązak, który rano przemierza nasz region (Gliwice – odj. 9.30, Zabrze – 9.38, Katowice – 9.55. i Mysłowice – 10.14) jako połączenie nr 7300 z Poznania do Przemyśla. W przeciwnym kierunku (połączenie nr 3700) Ślązaka, według rozkładu jazdy można spotkać w Mysłowicach o 18.03 , Katowicach 18.15, Zabrzu 18.32 i Gliwicach o 18.40.

– Serię działań przypominających o historii III Powstania Śląskiego realizujemy w całym kraju tak, by podkreślić jego znaczenie dla historii Polski oraz przypomnieć o zaangażowaniu wszystkich Polaków, którzy przyczynili się do powrotu Śląska do ojczyzny. Tym cenniejsza jest współpraca z PKP Intercity, które dzięki swojej roli w naszym społeczeństwie umożliwia dotarcie do Polaków z ważnym przekazem przypominającym o bohaterstwie uczestników wydarzeń sprzed stu lat – zaznacza Jan Edmund Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Wybuch III Powstania Śląskiego to kolejne wydarzenie historyczne, w których upamiętnienie włączył się przewoźnik we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. W 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną, okolicznościową grafiką.

– Jako narodowemu przewoźnikowi zależy nam na udziale  w inicjatywach, które pielęgnują historię Polski i popularyzują wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Na pewno jeszcze nie raz będziemy się włączać w podobne projekty. Łączmy ze sobą Polskę i Polaków. Pamiętamy o naszych korzeniach, historii i misji, jaką pełnimy – zapewnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Fot. PKP Intercity

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *