KD wstrzymują zagraniczne połączenia

  • Od 12 kwietnia Koleje Dolnośląskie zawiesiły kursowanie pociągów do Görlitz. Decyzję tę spowodowały nowe ograniczenia epidemiczne po stronie niemieckiego przewoźnika. Natomiast w wyniku obowiązujących ograniczeń epidemicznych w Polsce i Czechach, przewoźnik zadecydował także o wstrzymaniu sezonowych połączeń kolejowych przez przejście graniczne Mieroszów – Meziměstí. Pociągi nie pojadą zarówno do Niemiec jak i Czech na razie do 21 maja.

Koleje Dolnośląskie, w porozumieniu w Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – organizatorem przewozów kolejowych w regionie, postanowiły czasowo zawiesić kursowanie pociągów na trasie ze Zgorzelca do Görlitz. Decyzja ma związek z wprowadzonymi przez niemieckiego przewoźnika wymogami dotyczącymi konieczności przeprowadzania testów na obecność COVID-19.

Z kolei cieszące się ogromną popularnością sezonowe połączenia do Czech pierwotnie miały wrócić na trasę od 24 kwietnia. KD zdecydowały jednak o przesunięciu terminu ich uruchomienia. Decyzja to efekt obowiązujących po obu stronach granicy ograniczeń epidemicznych. Co więcej, bezterminowo zamknięte pozostają popularne atrakcje turystyczne w Czechach: Teplickié Skály i Adršpašskoteplické Skály, które były celem podróży większości pasażerów.

Bazując na informacjach od naszego zagranicznego partnera – niemieckiego przewoźnika DLB, zdecydowaliśmy o wstrzymaniu połączeń do Görlitz do połowy maja. W związku z sytuacją epidemiczną w ostatnich tygodniach obserwujemy znikome zainteresowanie połączenia transgranicznymi. Z uwagi na utrzymującą się wysoką liczbę zakażonych oraz obostrzenia związane z COVID-19, postanowiliśmy także czasowo wstrzymać uruchomienie sezonowego połączenia z Wrocławia do Adrspachu, gdzie zamknięte są obiekty turystyczne. Mamy nadzieję, że pociągi do Czech będą mogły ponownie wrócić na trasę pod koniec maja, licząc na to, że sytuacja epidemiczna po tamtej stronie granicy będzie w miarę stabilna, a obiekty turystyczne – dostępne. Zawieszenie jest czasowe i mamy nadzieję, że jak najszybciej wrócimy na wszystkie trasy – informuje Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Do czasu wznowienia przewozów wstrzymana została sprzedaż i przedsprzedaż biletów do/od stacji Unisław Śląski, Mieroszów, Meziměstí, Teplice nad Metují, Teplice nad Metují město, Teplice nad Metují skály, Adršpach oraz do/od punktu granicznego Mieroszów Gr.

Przewoźnik informuje, że podróżni nabywający bilety bezrelacyjne w komunikacji przygranicznej, czyli Euro-Nysa-Ticket oraz „KD+Czechy” są informowani o obowiązujących ograniczeniach. Osoby, które nabyły bilet na planowane przejazdy mogą dokonać ich zwrotu, odzyskując pełną zapłaconą kwotę, bez potrącenia w postaci odstępnego.

Fot. Koleje Dolnośląskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *