Bezpieczniej na przejazdach

  • – Mniej było tragicznych wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020. W pierwszym kwartale 2020 r. zginęło 17 osób, w obecnym roku 7 – to o 10 osób, czyli 60 procent mniej. Również mniej było ciężko rannych – nie 5, lecz 1 osoba. Liczba zdarzeń, spowodowanych nieostrożnym zachowaniem kierowców, była podobna – w 2020 r. było 47 wypadków i kolizji, a w bieżącym roku 49 – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dobrą wiadomością jest to, że choć liczba zdarzeń na przejazdach w porównaniu do zeszłego roku była podobna, to jednak o 60 procent zmniejszyła się liczba wypadków śmiertelnych. Podstawowe błędy kierowców na przejazdach to ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł zabraniających wjazdu na tory, wjeżdżanie pod opadające rogatki, a nawet omijanie slalomem zamkniętych zapór. Kierowcy lekceważą także zasadę nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu poza przejazd.

Liczba zdarzeń na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych to ułamek procenta wszystkich zdarzeń komunikacyjnych. Zarządca infrastruktury non stop prowadzi działania, by maksymalnie ograniczać negatywne zdarzenia, to m.in. kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, prowadzoną przez ambasadorów bezpieczeństwa PKP PLK. Mimo wymogów związanych z pandemią, tylko od początku roku kolejarze rozdali 12 tysięcy materiałów edukacyjnych użytkownikom przejazdów. Były też prelekcje dla blisko 5 tysięcy dzieci.

Z kolei „Żółta naklejka PLK” to informacja na każdym przejeździe. Na naklejce są trzy numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie. Trzeci to numer do służb technicznych PLK. Od początku roku odnotowano 1466 reakcji za pośrednictwem systemu żółtych naklejek. W 100 przypadkach ruch pociągów został ograniczony, a w 31 – całkowicie wstrzymany, dzięki czemu uniknięto zdarzenia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *