Pierwsze pieniądze na linię Racibórz – Racławice Śląskie

Linia kolejowa nr 177 i 294 (Racibórz – Racławice Śląskie) w ramach Programu Kolej+ otrzymały dofinansowanie na prace przedprojektowe. Województwo Opolskie, jako lider projektu, otrzymało milion zł od Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej.

Przywrócenie linii kolejowej Racibórz-Racławice Śląskie stawia sobie za cel samorząd województwa opolskiego, który dla jego osiągnięcia wraz z partnerami, m.in. samorządem Raciborza opracował wspólny projekt. Studium planistyczno-prognostyczne jest dokumentem niezbędnym dla realizacji inwestycji. Dzięki otrzymanym środkom teraz przygotowywany będzie przetarg, mający na celu wyłonienie wykonawcy dokumentacji przedprojektowej.

Rewitalizacja linii kolejowych nr 177 i 294 Racibórz – Racławice Śląskie to ważne dla regionu zadanie, bo dziś powiat głubczycki jest jedynym na Opolszczyźnie, który od 20 lat nie ma połączeń kolejowych. Projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowych nr 177, 294 Racibórz-Racławice Śląskie- Baborów – Głubczyce” został złożony do programu  w sierpniu ubiegłego roku.

Od tego czasu trwają m.in. spotkania robocze i poszukiwanie wsparcia dla tej inwestycji. Opolscy i śląscy samorządowcy cały czas poszukiwali wsparcia na szczeblu centralnym  na pokrycie wkładu własnego tego  ważnego dla Opolszczyzny projektu kolejowego. W ubiegłotygodniowym  spotkaniu Członka Zarządu Województwa Opolskiego Szymona Ogłazy i przedstawicieli partnerów projektu, w wideokonferencji uczestniczyli również posłowie na Sejm RP – Janusz Kowalski oraz Michał Woś. Po raz kolejny zadeklarowali oni wsparcie działań samorządowców, w akcję szukania poparcia włączyli się także członkowie Opolskiego Zespołu Parlamentarnego.

2 komentarze

  1. Kowalski i Woś, to zamiast jałowego pieprzenia i „deklarowania wsparcia” niech lepiej konkretną kasę załatwią na tą rewitalizacje.
    Z tego co kojarzę to odcinek z Raciborza do Baborowa jest przejezdny i czasami pojawi się tam jakiś towarowy, ale od Baborowa do Racławic to nie wiem czy da się przejechać.
    Trzymam kciuki za odbudowę tej linii.
    Powinny tamtędy kursować pociągi Racibórz – Racławice, skomunikowane w Racławicach z pociągami na Kędzierzyn i Nysę, a w Raciborzu na Rybnik/Katowice

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *