30 mniej niż 30 lat temu

  • Wczorajsza publikacja o aktualnej liczbie przejeżdżających każdej doby pociągów przez stację w Katowicach spotkała się z dużym odzewem wśród was. Dostaliśmy m.in. ciekawe porównanie jak to wyglądało w latach ubiegłych. Dziękujemy…

Jeden z Czytelników sporządził i podesłał nam kompletną listę pociągów odjeżdżających ze stacji Katowice w latach 1991 – 1992. I okazało się, że 29 lat temu, gdy kolej jeszcze funkcjonowała nieco siłą rozpędu ze „złotych” lat osiemdziesiątych XX wieku, z głównej stacji ówczesnego województwa katowickiego odjeżdżało niespełna 30 pociągów na dobę więcej niż dzisiaj. Było ich 382. Czyli o mniej więcej trzydzieści więcej niż ma się to w rozkładzie 2020/21.

Nie będzie tu oczywiście rozbicia tej liczby na poszczególnych przewoźników bo wówczas woziła podróżnych tylko jedna firma czyli PKP. Ciekawe jest natomiast zestawienie miejscowości dokąd można było dojechać wtedy pociągiem z Katowic a dzisiaj to niemożliwe. Z tych najciekawszych to Pyskowice Miasto, Burgas, Lędziny, Sofia, Belgrad, Stambuł, Lipsk, Monachium, czeskie Pilzno i… Katowice Ochojec. A może te 30 mniej połączeń dzisiaj to luka, którą mogłyby wypełnić w przyszłości właśnie te kierunki?

2 komentarze

  1. Dziś brak pociągów przyspieszonych do Legnicy przez Nyse Kamieniec, Wrocław przez TG-Kluczbork-Oleśnice. Kudowa nocny przez Nyse Katowice-Zakopane przez Trzebinie-Wadowice-Kalwaria był też Dęblin, który wcześniej chyba był relacji Kedzierzyn-Hrubieszów/Bełżec i pośpiechy Lublin-Kudowa, Gliwice-Krynica/Zagórz. Zakopiec przez Kraków kolejny przez Żywiec. Osobówki do Piotrkowa i Łodzi. I to przez Piotrków bo dziś pośpiech jedzie przez TG. Także tych brakujących relacji to sporo jest.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *