Zimą pojedziemy pociągiem do Wisły


PKP PLK poinformowały, że w grudniu możliwe będą podróże koleją do Wisły. Oznacza to, że zakończony zostanie pierwszy etap przewidzianej na dwa lata modernizacji „wiślanki”. Od marca prace trwały na odcinku Bronów – Wisła Głębce, natomiast wiosną przyszłego roku ekipy remontowe pojawią się na na szlaku od Skoczowa do Wisły Głębce. Trwają ponadto roboty na odcinku Goleszów – Cieszyn, który ma zostać w ramach tej inwestycji zrewitalizowany i przywrócony do ruchu po wielu latach przerwy.

Od 13 grudnia skróci się czas dojazdu z Katowic do Wisły Głębce o ok. 10 min. Pasażerowie skorzystają też z nowego przystanku Skoczów Bajerki. Nowe perony na stacjach Pierściec i Skoczów oraz na przystankach Chybie Mnich i Zaborze czekają już na przyjęcie podróżnych. Pociągi między Chybiem a Skoczowem pojadą po nowych torach. Kończą się odbiory techniczne na szlaku Pierściec – Skoczów i w stacji Skoczów oraz  przebudowa sieci trakcyjnej na odcinku Pierściec – Skoczów. Pociągi będą kursowały do Wisły Głębce do marca 2021 roku. W kolejnym etapie będą kontynuowane prace na odcinku między Skoczowem a Wisłą Głębce oraz na odcinku Goleszów – Cieszyn.

Budowane jest także lokalne centrum sterowania w Skoczowie. To miejsce, z którego dyżurni ruchu wspierani przez nowoczesne systemy komputerowe, będą obsługiwać stacje Pierściec, Skoczów, Goleszów, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko. Nowoczesne urządzenia zapewnią bezpieczniejsze i sprawniejsze podróże.

– Cały projekt przewiduje, że wymienione zostanie prawie 52 km torów oraz sieć trakcyjna. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 80 przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w grudniu 2021 roku. Efektem inwestycji będzie poprawa kolejowego połączenia południa Polski z Beskidem Śląskim. Po zakończeniu wszystkich prac – z Katowic do Wisły Głębce dojedziemy szybciej, w ok. 1h 40 min, czyli o ponad pół godziny szybciej niż dotychczas. Wartość inwestycji to prawie 460 mln złotych, z czego 85% pochodzi z RPO województwa śląskiego. Przebudowa sieci trakcyjnej na szlakach pomiędzy stacjami na odcinku Bronów – Wisła Głębce zostanie sfinansowana ze środków budżetowych – poinformowała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.

Fot. Tymoteusz Muszala

One comment

  1. Będą skomunikowane autobusy Skoczów – Cieszyn.

    Ciekawe, czy ZGK Cieszyn rozważa, aby uruchomić jakąś linie cieszyńskiej komunikacji miejskiej do stacji kolejowej w Goleszowie. Od przystanku Krasna Gruszka do goleszowskiej stacji jest coś około 7 km, nie jest to jakaś strasznie daleka odległość, a autobusy nie muszą tamtędy jeździć co kilka minut, wystarczyłyby autobusy na skomunikowania z pociągami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *