3 zadania w 5 dni – szybkie prace w Rudzie Śląskiej

  • Pięć dni nie będą kursować tramwaje trasą linii nr 9 w Rudzie Śląskiej. Pięć dni, ale tylko dwa robocze – taki układ terminów jest, zdaniem Tramwajów Śląskich, idealny do realizacji prac modernizacyjnych w Rudzie Śląskiej Wirku i Nowym Bytomiu.

Powodem przerwy są zaplanowane na prace modernizacyjne fragmentu torowiska wzdłuż ul. Niedurnego od ul. Grochowskiej do wiaduktu nad linią kolejową oraz przejazdu przy rondzie Górników. Od środy 11 listopada do niedzieli 15 listopada wstrzymany zostanie ruch tramwajów od mijanki w Świętochłowicach do pętli w Chebziu. W tym czasie pracownicy Zakładu Torów i Sieci spółki Tramwaje Śląskie S.A. mają w planie modernizację fragmentu torowiska wydzielonego, biegnącego wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Grochowską do wiaduktu nad linią kolejową.

To około 200-metrowy odcinek jednotorowej linii tramwajowej. W ramach modernizacji w dotychczasowym śladzie ułożony zostanie ruszt torowy z użyciem podkładów strunobetonowych i bezstykowo spawanych szyn montowanych elastycznie. Po zakończeniu prac torowisko zostanie podbite – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Podbijarka torowa będzie miała jeszcze jedno zadanie do wykonania. W ostatnich dniach czerwca Zakład Torów i Sieci zmodernizował fragment torowiska w Nowym Bytomiu, przy Hucie Pokój. – Wówczas brakło czasu na końcowe pobicie torowiska i spostrzegawczy obserwatorzy na pewno zauważyli, że szyny nie są idealnie proste. To normalny stan po ułożeniu nowego toru klasycznego. Dopiero podbicie torowiska w pełni stabilizuje tor i prostuje go – Zwlekaliśmy z podbiciem odcinka przy Hucie Pokój, aby nie przerywać ruchu liniowego, wiedząc, że jesienią będziemy musieli ponownie wstrzymać ruch, by zrealizować pozostałe założone prace. I to jest właśnie ten moment – wyjaśnia A. Zowada.

Poza pracami w Nowym Bytomiu jednocześnie będą prowadzone roboty na przejeździe torowo-drogowym w Wirku przy rondzie Górników. Tu prace prowadzić będzie firma zewnętrzna, a jej zadaniem będzie ułożenie nowego toru w prefabrykowanych płytach​torowych z elastycznym montażem szyn na przejeździe tramwajowym przez ul. Obrońców Westerplatte, tuż obok ronda Górników. W związku z tymi pracami, od jutra do niedzieli (11 – 15 listopada) między mijanką w Świętochłowicach a pętlą w Chebziu wstrzymany zostanie ruch tramwajów.

Oznacza to następujące zmiany w organizacji ruchu tramwajowego: – linia nr 9 zostanie zawieszona, tramwaje linii nr 17 w kursach wyjazdowych/zjazdowych pojadą z/do zajezdni w Bytomiu Stroszku, tramwaje linii nr 43 w kursach wyjazdowych/zjazdowych pojadą z/do zajezdni w Katowicach Zawodziu.

Przez Zakład Transportu Metropolitalnego uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza, kursująca w relacji Ruda Śląska Chebzie Rondo – Świętochłowice Mijanka. Autobusy oznaczone będą jako linia T-9 (w godzinach nocnych kursy autobusów wydłużone zostaną do przystanku Bytom Szombierki Szyb Krystyna).

Fot. Tramwaje Śląskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *