Kolejne „Elektryki” trafią do Sosnowca


14 nowych autobusów elektrycznych zasili flotę Sosnowieckiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Firma właśnie podpisała umowę z polskim producentem.

Nowe autobusy pojawią się głównie na ulicach Zagłębia już za rok. Wśród nich pięć będzie przegubowych, to będzie debiut tego typu pojazdów w barwach PKM-u. Dziewięć kolejnych „elektryków” będzie 12-metrowych.  W przetargu pojawiła się tylko jedna oferta firmy Solaris, której autobusy elektryczne już są znane pasażerom w Zagłębiu. Firma z wielkopolski za przegubowe elektryki zaproponowała 3 703 354 zł, a za krótsze pojazdy 2 632 024 zł. W sumie za dostarczenie 14 autobusów dostawca otrzyma 46 323 030 zł. Sosnowiecki PKM zakładał, że zamówienie uda się zrealizować za 41 mln zł, jednak ze względu na zaproponowane przez Solarisa wyposażenie, firma podjęła decyzję o dołożeniu środków i podpisanie umowy.

Szczególne wrażenie robi pojemność baterii, które zaproponował w ofercie wykonawca. W autobusach przegubowych to 470 kWh, w 12-metrowych 316 kWh. Dla porównania w trzech elektrykach, kupionych przez PKM Sosnowiec od Solarisa w 2017 roku pojemność akumulatorów litowo-jonowych wynosi 200 kWh. – Pierwszy z sosnowieckich elektryków do dziś przejechał już niemal 700 tysięcy kilometrów. Nowe autobusy będą miały jeszcze większe możliwości – wyjaśnia Piotr Drabek, dyrektor PKM Sosnowiec.

Nowe pojazdy zobaczymy aż na 11 liniach kursujących po Sosnowcu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Czeladzi i Wojkowicach. To linie nr: 34, 90, 100, 160S, 182, 188, 299, 723, 818 i 902N. Nowością będzie również barwa elektryków, które będą miały żółty odcień, zgodny z systemem identyfikacji Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach, czyli organizatora transportu na terenie metropolii.

PKM Sosnowiec otrzymał blisko 30 milionów netto dofinansowania z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oś Priorytetowa VI – Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach. Działanie 6.1 – Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Fot. PKM Sosnowiec

3 komentarze

  1. 160S??? Dajcie spokój z tą linią. PKM Sosnowiec puszcza same najlepsze wozy na zajezdni, a autobusy jeżdżą kompletnie puste. Ta linia powinna zostać skierowana ulicą Kalinową i dalej Wojska Polskiego po drodze zaliczając 3 przystanki Dańdówka Osiedle, Dańdówka Osiedle Kalinowa i Dańdówka Osiedle Kalinowa Kościół, a nie ulicą Traugutta wtedy autobusy jeździłyby pełne. Jeżeli to autobus opłacany nie przez miasto, a przez firmy Panattoni i Amazon to chyba warto z nimi pogadać, bo większość pracowników dojeżdża do pracy własnym autem lub pracowniczym autobusem amazon, a reszta mieszkańców pcha się do autobusu linii 160 albo tłucze się pół godziny tramwajem 26.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *