Ambasadorzy w Częstochowie

Ambasadorzy Bezpieczeństwa w całej Polsce prowadzą akcję „Bezpieczne piątki”, czyli dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Wszystko to wakacyjny element całorocznej kampanii „Bezpieczny Przejazd”. Dzisiaj kolejarze, Ambasadorzy Bezpieczeństwa i Strażnicy Ochrony Kolei byli obecni między innymi na przejazdach w Gryfinie, Bielsku Podlaskim, Łodzi i Olsztynie. W naszym regionie miejscem akcji był przejazd przy ulicy Kiedrzyńskiej w Częstochowie. 


Ponadto akcję przeprowadzono także na przejazdach kolejowo-drogowych w Sterkowcu, Rzezawie, Wolbromiu, Oświęcimiu, Lublinie, Łebie, Poznaniu, Zamościu, Czaplinku i Tarnobrzegu. W wakacje rozdano już 39 tysięcy ulotek i materiałów edukacyjnych. W kilkudziesięciu przypadkach nałożono 87 mandatów oraz przeprowadzono 106 kontroli trzeźwości.

Kierowcy często ignorują znak stop, czerwone światło i opuszczone rogatki. Podczas wakacji było już 410 sytuacji, kiedy drągi rogatek były łamane przez kierowców, którzy nie dostosowali się do przepisów ruchu drogowego. Każde takie zdarzenie to zagrożenie dla innych kierujących i opóźnienia pociągów. W przypadku uszkodzenia urządzeń na przejeździe lub stwierdzenia innej awarii należy skorzystać z #ŻóltejNaklejkiPLK.

Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2019 r. w porównaniu z 2018 r. o 11% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2018 roku odnotowano 183 zdarzenia, a w 2019 roku 163. W pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku liczba wypadków również się zmniejszyła. Od stycznia do czerwca były 72 zdarzenia, a w analogicznym okresie rok temu było to 88. Jak twierdzi PKP PLK 99 procent wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych i wjeżdżanie pod opadające rogatki to najczęstsze przyczyny tragedii.

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd…” to działania na przejazdach, w szkołach, spoty o bezpiecznym zachowaniu w tv, radiu, plakaty i ulotki. Dzięki aplikacjom mobilnym kampanii „Bezpieczny przejazd…” dzieci nie będą się nudzić podczas wakacyjnych podróży. Ponadto razem z Ambasadorami Bezpieczeństwa PKP PLK zaprasza rodziców i dzieci do korzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej kampanii. W trakcie podróżowania pociągiem czy samochodem najmłodsi mogą poznać zasady bezpieczeństwa. Program „Bezpieczny piątek” właśnie osiągnął półmetek

Fot. Katarzyna Głowacka (PKP PLK)

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *