Symulator na bazie Elfa

W bazie Kolei Śląskich przy ulicy Raciborskiej w Katowicach w ubiegłym tygodniu zaprezentowano nowoczesny symulator ruchu kolejowego, który ma stanowić nie tylko doskonałe urządzenie do nauki ale również do egzaminowania zarówno maszynistów jak i kandydatów na nich.


– To innowacyjne urządzenie jest jedynym tego typu w kraju. Odzwierciedla w skali 1:1 kabinę pojazdu trakcyjnego najnowszej generacji Elf 2, 22WEd. Pulpit maszynisty jest odwzorowany w rzeczywistej skali wraz z urządzeniami, które się na nim znajdują. Zasada działania czy nawet dźwięk urządzeń – jest identyczny – powiedział Aleksander Drzewiecki, prezes KŚ

Kabina symulatora stoi na ruchomej podstawie. Dzięki temu uzyskano odzwierciedlenie wrażeń związanych z prowadzeniem pociągu. Można na nim wyczuć m.in. drgania, przyśpieszenie, hamowanie, przeciążenie a nawet wykolejenie pojazdu. Symulator został też wyposażony w ekrany 4K UHD oraz system dźwięku przestrzennego.

Oprogramowanie symulatora umożliwia przećwiczenie incydentów i wypadków. Zarówno przy udziale innych składów kolejowych ale też samochodów a nawet maszyn rolniczych, na które maszynista jest narażony w czasie wykonywania swojej pracy. Dodatkowo, urządzenie pozwala na odtworzenie całego katalogu usterek pojazdu oraz nietypowych zdarzeń związanych z infrastrukturą kolejową.

Symulator to przede wszystkim doskonałe urządzenie do nauki ale również do egzaminowania maszynistów czy kandydatów na maszynistów. Pozwala przećwiczyć sytuacje nietypowe, ekstremalne, z którymi maszynista spotyka się rzadko. Przećwiczenie sposobu reagowania pozwoli na właściwe działanie w sytuacji realnego zagrożenia. Symulator pozwala sprawdzić czy maszynista prawidłowo obsługuje urządzenia sterowania i czujności pracy maszynisty, oraz czy prawidłowo diagnozuje usterki pojazdów kolejowych. Ćwiczenia obejmują też prawidłową komunikację z innymi uczestnikami ruchu kolejowego. Wszystko to wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.

Fot. Koleje Śląskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *