Złoty elf nr 2

Wczoraj w bazie Kolei Śląskich w Katowicach przy ulicy Raciborskiej w Katowicach, odbyła się konferencja prasowa w trakcie której zaprezentowano nowoczesny symulator kolejowy oraz pociąg Korfanty, kolejny po „Powstańcu Śląskim”  pojazd z serii Elf pierwszej generacji w specjalnym malowaniu. Dzisiaj skupimy się na kolejnym „złotym” elfie. O symulatorze za kilka dni…Bohaterem kolejnego pojazdu (tym razem jednostki EN76-001) jest Wojciech Korfanty – wyjątkowa postać śląskiej i polskiej historii. Podpis oraz wizerunek polityka są powtarzającym się motywem, uzupełnionym fotografiami powstańców, dzięki czemu została podkreślona rola Korfantego w Powstaniach Śląskich. Pociąg „Korfanty” odnosi się do ubiegłorocznej realizacji, jednak tym razem dominuje dedykowany logotyp przedstawiający orła zamkniętego w sercu, który Marta Gawin zaprojektowała specjalnie na zlecenie Instytucji Kultury Ars Cameralis.

– To drugi, po „Powstańcu Śląskim”, którego prezentowaliśmy rok temu, złoty pociąg. „Korfanty” wpisuje się w obchody 100 rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Te ważne dla regionu wydarzenia zasługują na godne upamiętnienie – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

„Korfanty” został oklejony złotą okleiną. Złoto podkreśla znaczenie Powstań i zwycięstwa, którym było przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Polski. To metafora potencjału drzemiącego w regionie, ukrytego nie tylko w czarnym złocie, ale tutejszej kulturze i ludziach. Kolor ma również symboliczne znaczenie – znajduje się w godle województwa. W projekcie wykorzystano zdjęcia pochodzące ze zbiorów Muzeum Historii Katowic oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Za realizację odpowiedzialne są: Instytucja Kultury Ars Cameralis w Katowicach oraz Koleje Śląskie.

Fot. Tymoteusz Muszala

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *