Czym nad morze?

To, że pociągiem to wiadomo. Tylko w związku z powrotem do normalności nieco inaczej wygląda siatka połączeń sezonowych, którą przygotowano dla naszego regionu na okres tegorocznych wakacji. Niemniej jednak PKP Intercity udało się przygotować ofertę, która, jeśli chodzi o możliwość dotarcia nad Bałtyk może stanowić alternatywę dla transportu drogowego. W zestawieniu pominęliśmy połączenia najdroższe, czyli kategorii EIP i EIC.


Zanim w miarę dokładnie przedstawimy czym można dojechać i gdzie to takie spostrzeżenie. Jakoś słabiej w tym roku stoimy z Kołobrzegiem. Tylko Zefir o 6.40 i Pirat o 23.10 z Katowic. Plus w weekendy Swarożyc. I to nie wszystkie. Tylko wybrane. Nie wiedzieć czemu.

Jeśli ktoś planuje wylądować nad morzem po południu to ma do dyspozycji Hutnika z Bielska-Białej do Gdyni, Gwarka do Ustki i Swarożyca do Świnoujścia. Z Katowic pociągi te odjeżdżają odpowiednio o 4.50, 5.08 i 5.21  Transza pociągów oferujących nam dotarcie na wybrzeże w godzinach wieczornych opiera się na Dokerze i Szkunerze. Pierwszy, do Gdyni, wyjeżdża z Katowic o 12.20, natomiast Szkuner którego celem od 3 lipca jest Ustka, odjeżdża ze stolicy województwa śląskiego o 12.37. Pośrodku jest jeszcze Artus, dla którego stacją docelową na wakacyjny czas jest Hel. Z Katowic pociąg startuje o 9.34.

I te najbardziej popularne. Nocne. Zaczynamy od  Wydm, które już tradycyjnie kursują z Bohumina do Gdyni, gdzie pociąg jest dzielony na część do Łeby i Helu. Z Katowic wyjazd o 19.20. Potem o 20.36 jest Rozewie z Żyliny do Gdyni, które w przeciwieństwie do pozostałych miesięcy w roku nie prowadzi grup wagonów do Świnoujścia podpinanych w Katowicach. Następną propozycją jest Wolin, którym wyjeżdżając ze stolicy województwa śląskiego o 21.57 przez, tu ciekawe rozwiązanie. Bytom, Tarnowskie Góry, Lubliniec i potem przez Opole, dojedziemy do Świnoujścia. Nieco ponad 20 minut później (K-ce. 22.19) jest Korsarz z Krakowa, który w przeciwieństwie do lat poprzednich nie kursuje do Kołobrzegu a do Łeby. W Słupsku jest możliwość przesiadki na podstawiony autobus do Ustki. Ostatnim pociągiem  tej serii jest wspomniany wcześniej Pirat, który do Kołobrzegu zawiezie nas przez Gliwice, Lubliniec, Ostrów Wielkopolski, Poznań i Piłę do Kołobrzegu.

Dla tych którzy z różnych powodów nie będę mogli skorzystać z wyżej wymienionych połączeń pozostają w zanadrzu Przemyślanin do Świnoujścia i Podhalanin do Szczecina. Pierwszy odjeżdża z Katowic o godzinie 0.37., drugi o 2.08.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *