Nowość za nowością w Tramwajach Śląskich

W piątek późnym wieczorem wyjechał z Bydgoszczy, a wczoraj nad ranem dotarł do zajezdni tramwajowej w Katowicach – pierwszy nowy wagon 2017N wyprodukowany przez firmę Pesa Bydgoszcz S.A. na zlecenie spółki Tramwaje Śląskie S.A. Teraz pora na testy homologacyjne.


Spółka Tramwaje Śląskie zamówiła u bydgoskiego producenta pojazdy o dwóch długościach – 25-metrowe oraz 32-metrowe. Jako pierwsze na linię produkcyjną zakładów Pesa trafiły wagony krótsze.

– Pierwszy z nich jest gotowy i w piątek 10 lipca późnym wieczorem wyruszył w drogę na Śląsk. Przewóz tramwajów odbywa się na specjalnej lawecie, a ze względu na gabaryty przejazd może być realizowany tylko nocą. Dlatego pokonanie tych 400 kilometrów zajmuje tyle czasu – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik
spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Laweta z oczekiwanym wagonem dotarła do zajezdni w Katowicach nad ranem w niedzielę 12 lipca. Tu wagon został ustawiony na torach a następnie odbył pierwszy krótki przejazd do hali, gdzie będzie przygotowywany do wyjazdu na tory szlakowe. – Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z producentem, część badań homologacyjnych zostanie przeprowadzona na naszej infrastrukturze. Odbiory rozpoczną się oczywiście dopiero po uzyskaniu świadectwa homologacji. Nowy wagon na torach w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojawił się już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nasi motorniczowie będą się szkolić dopiero, gdy wagon uzyska świadectwo homologacji i dopełnione zostaną wszystkie niezbędne formalności – dodaje rzecznik
tramwajowej spółki.​

Proces produkcji wagonów dla spółki Tramwaje Śląskie S.A. postępuje. W serii wagonów 25-metrowych drugi wagon jest niemal gotowy przechodząc fazę uruchomień systemów i pierwsze krótkie jazdy a dalsze 12 wagonów jest na różnych etapach produkcji.

– Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w zakładzie produkcyjnym firmy Pesa nasi przedstawiciele widzieli także konstrukcję pierwszego wagonu 32-metrowego oraz początkową fazę budowy konstrukcji drugiego wagonu tej długości – opisuje Andrzej Zowada.

Umowa z bydgoskim producentem podpisana została 29 czerwca 2018 roku. Obejmuje dostawę 35 nowych tramwajów: 27 wagonów 25-metrowych oraz 8 pojazdów 32-metrowych. Wyposażenie tych tramwajów obejmuje m.in.: klimatyzację przedziału pasażerskiego, gniazda USB dostępne dla pasażerów, moduły Wi-Fi, monitoring, głosowy i wizualny system informacji pasażerskiej, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i nowoczesny,
energooszczędny napęd. Udział niskiej podłogi w wagonach krótszych wynosi ok. 65%, a w wagonach dłuższych ok. 75%.

Zakup 35 wagonów wieloczłonowych z bydgoskiej Pesy to realizacja drugiego zadania taborowego, prowadzonego przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Wartość kontraktu to niespełna 221 mln zł netto.

Fot. Tramwaje Śląskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *