Kolej na Busko

Jutro o godzinie 8.25  z katowickiego dworca rozpocznie bieg pociąg Regio nr 42224 – Ostaniec. Jeździ on od dawna ale jutro pojedzie nie jak to było od „zawsze” do Kielc. W sobotę stacją docelową będzie Busko-Zdrój. Tym sposobem, kolejna miejscowość uzdrowiskowa do której przez wiele lat w przeszłości można było dostać się pociągiem z Katowic wróci na mapę stacji do których będzie można dotrzeć z naszego regionu.


Kiedyś do tego świętokrzyskiego uzdrowiska regularnie w weekendy i w wakacje kursowały pociągi z Katowic. Potem, w ramach cięć totalnych i to połączenie zostało zlikwidowane.  Teraz Przewozy Regionalne postanowiły w związku z nastającą właśnie kanikułą przywrócić to połączenie. Jak się dowiedzieliśmy, kurs będzie obsługiwany zmodernizowaną jednostką serii EN57-20… czyli Spotem, który właśnie dostał do dyspozycji Świętokrzyski Zakład Przewozów Regionalnych. Do Buska pojedziemy trzy i pół godziny gdyż przyjazd do uzdrowiska zaplanowany jest na 11.52.

Niedogodnością jest to, że na razie jest to połączenie… jednokierunkowe. Do Buska dojedziemy bezpośrednio natomiast z powrotem mogą być problemy> Popołudniowy relacji Busko-Zdrój – Kielce przyjeżdża do stolicy województwa świętokrzyskiego po odjeździe wszystkich pociągów PR i jak i PKP Intercity w kierunku naszego regionu. Na wcześniejsze trzeba będzie skorzystać z komunikacji autobusowej bądź wyjechać z Buska kilka minut po 12 i po godzinnej podróży do Kielc szukać połączeń do Katowic.

– Zdajemy sobie z tej niedogodności ale na razie tylko takie były możliwości przedłużenia tego połączenia. Wracamy po długim czasie na linie Kielce – Busko-Zdrój i na pewno tych połączeń będzie więcej. Będziemy jednak monitorować na bieżąco sytuację i ilość podróżnych, którzy będą korzystać z Ostańca do stacji końcowej. I jeśli te wyniki będą zadowalające to z pewnością uruchomione zostanie połączenie powrotne w godzinach popołudniowych z Buska do Katowic – powiedziano nam w Świętokrzyskim Zakładzie Przewozów Regionalnych.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *