Ambasada Bezpiecznego Przejazdu

Ambasadorzy Bezpieczeństwa rozpoczęli wakacyjne działania na kilkudziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych. Ich zadaniem jest przypominać, że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek to prowokowanie tragedii, a rozsądek i korzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie. Te działania to kolejny element kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”, prowadzonej przez PKP PLK.


Ambasadorzy Bezpieczeństwa w całej Polsce rozpoczęli „Bezpieczne piątki”, czyli – dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. To również edukacja, ulotki i wskazywanie, gdzie znajdziemy ważne informacje na żółtych naklejkach. W naszym regionie inauguracja akcji miała miejsce w Sosnowcu, dokładniej na przejeździe kolejowo-drogowym, gdzie krzyżuje się linia kolejowa nr 1 czyli inaczej szlak Katowice – Częstochowa z ulicą Chemików. Przez kilkadziesiąt minut przedstawiciele Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu wraz i funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i Policji rozdawali ulotki i udzielali wskazówek, kierowcom i pasażerom samochodów, którzy czekali przed zamkniętymi rogatkami na przejazd pociągu, Wyjaśniali oni jak postępować i jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa we wszystkich takich miejscach, nie tylko na tym przy ulicy Chemicznej w Sosnowcu, by a każdym razem pokonanie przejazdu kolejowo-drogowego nie stało się czynnością niebezpieczną.

Był też kolejny, ważny punkt kampanii.  W czerwcu 2018 roku, dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP PLK oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach. Od czerwca 2018 służby PLK odnotowały 6,5 tysiąca reakcji z wykorzystaniem danych z naklejek. W 246 przypadkach, by uniknąć wypadku, wstrzymano na torach ruch pociągów. W 410 przypadkach wprowadzono ograniczenia prędkości i polecenie ostrożnej jazdy.

– Dwa lata temu umieściliśmy na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z dodatkowymi informacjami dla kierowców. Rozwiązanie się sprawdziło i wielokrotnie pozwalało zapobiec tragedii na torach. Nadal, w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” apelujemy do kierowców, by jeździli zgodnie z przepisami, zachowali rozsądek i byli Ambasadorami Bezpieczeństwa – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Żółta naklejka ma trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Jak pokazują statystyki 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych i wjeżdżanie pod opadające rogatki to najczęstsze przyczyny tragedii.

Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2019 r. w porównaniu z poprzednim rokiem o 11% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2018 roku odnotowano 185 zdarzeń, a w 2019 roku 163. W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku liczba wypadków również się zmniejszyła. Od stycznia do maja było 58 zdarzeń, a w analogicznym okresie rok temu było to 64.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *