Nie ryzykuj – posłuchaj głosu rozsądku

Publikujemy ten komunikat Straży Ochrony Kolei z pełnym przekonaniem słuszności tej idei, która jest tam przedstawiona. Podczas naszych wędrówek wzdłuż kolejowych szlaków widzieliśmy już dziesiątki sytuacji nielegalnego przekraczania torów, często tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Słyszeliśmy też od zaprzyjaźnionych znajomych kolejarzy, co czują gdy dojdzie do tragicznego zdarzenia gdy są na pokładzie pociągu, który w nim uczestniczy. Zdarzeniu które jest prowokowane tylko i wyłącznie bezmyślnością i brawurą. Dlatego Straż Ochrony Kolei apeluje, a my się pod tym podpisujemy: Nie ryzykuj na torach – posłuchaj głosu rozsądku!


Od początku 2020 roku w ramach akcji Bezpieczny Przejazd funkcjonariusze SOK przeprowadzili ponad 24 900 kontroli dzikich przejść. Ponad 1 700 osób wysłuchało pouczeń, a 2 900 otrzymało mandaty za szczególnie nieodpowiedzialne zachowanie. Prewencyjne patrole szlaków kolejowych, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. dzikich przejść, mają ograniczać zdarzenia zagrażające życiu i zdrowiu osób, które łamią przepisy i wkraczają na tory, wiadukty i mosty kolejowe. Niektórzy lekceważą rozsądek i narażają się na śmiertelne porażenie prądem wchodząc na konstrukcje sieci trakcyjnej.

Przykładem tragicznego, nieodpowiedzialnego zachowania jest czerwcowy wypadek w Szczecinie. Trzydziestoletni mężczyzna pod wpływem alkoholu wszedł na konstrukcję sieci trakcyjnej. Został porażony prądem i spadł na tory. Reanimacja nie przywróciła życia. Funkcjonariusze SOK prewencyjnymi patrolami, zdołali wielokrotnie jednak zapobiec takim i podobnym, równie niebezpiecznym zachowaniom na torach.

– By nie ryzykować życiem i oszczędzić innym problemów wystarczy słuchać głosu rozsądku. Każde zdarzenie na torach, obok podstawowego wymiaru jakim jest tragedia poszkodowanych i ich rodzin, przynosi negatywne skutki dla społeczeństwa i gospodarki. Wypadki na torach powodują opóźnienia pociągów i problemy w podróży dla setek pasażerów – mówi Józef Hałyk, Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.

W 2019 roku była najmniejsza od dziesięciu lat liczba tragedii spowodowanych wtargnięciem na tory kolejowe. W 150 zdarzeniach zginęło 108 osób, 28 zostało ciężko rannych. W 2020 r na torach przez wtargnięcie pod pociąg w miejscach niedozwolonych doszło do 49 tragedii. Funkcjonariusze wykorzystują wszystkie dostępne środki by tych zdarzeń było jak najmniej.

Fot. Straż Ochrony Kolei

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *