ZTM rozpoczyna montaż kolejnych tablic SDIP

Zarząd Transportu Metropolitalnego zainstaluje przy przystankach komunikacji miejskiej kolejnych 60 elektronicznych tablic informacyjnych. Będą one pasażerom wskazywać, za ile minut przyjedzie oczekiwany autobus. Tym razem większość urządzeń trafi do Bytomia, Zabrza i Gliwic. Po raz pierwszy tablice zlokalizowane zostaną m.in. w Czeladzi, Piekarach Śląskich, Radzionkowie i Rudzie Śląskiej.


Montaż pierwszych tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej rozpoczął w latach 2012 – 2014 r. poprzedni organizator transportu zbiorowego. Wówczas zainstalowano ok. 70 tablic. Dziś zadanie to realizuje ZTM, który w ciągu 5 miesięcy, tj. od lutego 2020 r., oddał do użytku już 100 tablic. Są to urządzenia, które sprawiają, że korzystanie z komunikacji miejskiej staje się prostsze i wygodniejsze. ZTM realizuje ten projekt zdecydowanie szybciej – za 15 miesięcy pasażerom będą służyć już wszystkie tablice z tego projektu. Docelowo będzie ich ponad 500.

60 nowych elektronicznych tablic informacyjnych zostanie zlokalizowanych w 12 miastach. W pięciu z nich urządzenia staną po raz pierwszy. Chodzi o Czeladź, Piekary Śląskie, Radzionków, Rudę Śląską oraz Bytom. Co warte odnotowania, do tego ostatniego miasta trafi od razu największa liczba tablic z obecnej partii, bo aż 17. Planowaną lokalizację nowo montowanych tablic obrazuje tabela.

Podstawowa funkcjonalność tablic na przestrzeni lat nie zmieniła się, jednakże nowo montowane tablice cechuje więcej zalet. W porównaniu do poprzednich wersji dodatkowymi udogodnieniami jest m.in. wyświetlanie informacji po ich obu stronach. Ponadto są one V-kształtne, dzięki czemu informacje są wyświetlane pod innym kątem przez co stają się bardziej czytelne. To walory istotne z punktu widzenia komfortu pasażera Na tablicach zainstalowano również kamery. To z kolei służy bezpieczeństwu ich utrzymania.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej to nie tylko tablice elektroniczne na przystankach, ale również Portal Pasażera. Przed tygodniem, 27 maja, pojawiły się na nim autobusy i trolejbusy kursujące po obszarze byłego MZK Tychy. Dzięki tej zmianie pasażerowie mają możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym wszystkich autobusów, trolejbusów i tramwajów kursujących po sieci ZTM.

2 komentarze

  1. A kiedy nowe automaty na bilety? W całym GOP są miejsca, gdzie nie ma ani kiosków ani automatów na bilety. Nie każdy posiada kartę ŚKUP i umie doładowywać przez Internet, a te skrzynki zamontowane w autobusach i w tramwajach są nieogarnięte. Teraz kierowca biletów nie sprzedaje i gdzie ja mam kupić bilet? Kanary wsiadają do pojazdu i powiedzą Ci, że ich to nie interesuje i wypiszą mandat 160zł. Kpina!!!! Wystarczy porównać konkurencyjne PKM Jaworzno, w każdym pojeździe są automaty na bilety i zapłacić można kartą lub gotówką, a bilet całodobowy kosztuje 5zł, da się? Da się!!!

  2. Po co w Zabrzu, jak w większości dzielnic i osiedli komunikacja leży. Nie dość, że była tragiczna to poobcinali lub zawiesili niektóre linie. Działa tylko korytarz Gliwice-Zabrze-Katowice, gdzie jeździ pociąg. Tablica w Zabrzu będzie komicznie wyglądać jak w godzinie szczytu będzie pokazywała jedną linię raz na godzinę. Już widać, że ludzie poprzesiadali się na samochody (jak ja).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *