Pracują między Trzebinią a Czechowicami-Dziedzicami

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że trwają prace na szlaku Chełmek – Oświęcim. To kolejny etap robót na linii Trzebinia – Oświęcim – Czechowice – Dziedzice. Inwestycja realizowana przez PKP PLK za około 800 mln zł wspófinansowana jest ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.– W kwietniu na szlaku Chełmek – Oświęcim wykonawca rozpoczął usuwanie starych torów. Będą także wymienione urządzenia sterowania ruchem kolejowym i sieć trakcyjna. Prace obejmą przebudowę wiaduktów, mostów oraz przejazdów kolejowo-drogowych. Już na przełomie roku rozpoczął się demontaż starych elementów trasy kolejowej na odcinku Brzeszcze Kopalnia – Czechowice – Dziedzice. Aby roboty przebiegały bez szkód, zabezpieczane są skarpy nasypów z wykorzystaniem tzw. ścianek szczelnych. Prowadzone są równocześnie badania geologiczne – czytamy w komunikacie prasowym zarządcy infrastruktury.

Dzięki pracom PLK czas przejazdu z Trzebini do Czechowic – Dziedzic skróci się o ok. 30 minut, obecnie wynosi ok.1 godz. i 30 min. Podniesienie standardów podróżowania będzie osiągnięte dzięki przebudowie 10 stacji i przystanków: Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski, Oświęcim, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jawiszowice Jaźnik, Dankowice, Kaniów. Na zmodernizowanych peronach będą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne. Dla osób niedowidzących przewidziano system tzw. ścieżek dotykowych. W Chrzanowie i Oświęcimiu windy ułatwią komunikację wszystkim podróżnym. Inwestycja zapewni ponadto szybsze i bezpieczniejsze przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h, a towarowych – 80 km/h.

Prace realizowane są z listy Krajowego Programu Kolejowego. Umowę za 303 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Trzebinia – Oświęcim podpisano 2 października 2017 r. Umowę za 495 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Oświęcim – Czechowice – Dziedzice, podpisano 27.08.2019 r. Inwestycje wchodzą w skład projektu: „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.1-12). Dofinansowanie unijne wynosi 686 518 646,97 PLN (netto). Zakończenie robót planowane jest w 2021 r.

Niektóre kursy pociągów osobowych między Krzeszowicami a Oświęcimiem zastąpiono komunikacją autobusową. Od 25 maja, w związku z naprawą nasypu na szlaku Trzebinia – Chrzanów, autobusy komunikacji zastępczej zapewnią przejazd na trasie z Krzeszowic do Oświęcimia albo do Chrzanowa.

Fot. Tymoteusz Muszala

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *