Święto pod parą

Oczy miłośników kolei przez te dwa weekendowe dni są zwrócone na Skansen w Chabówce. Dzisiaj rozpoczęła się a jutro zakończy XV Parowóz jadą. Jak co roku – wszyscy ci, którzy uwielbiają dawnej kolei czar znajdą tu coś dla siebie.


Impreza organizowana przez PKP Cargo odbywa się od 2005 roku. To piknik rodzinny połączony z prezentacją taboru kolejowego, którego już na torach w czynnym ruchu nie zobaczymy. Jest jednak możliwość przejażdżki wiekowymi wagonami czy lokomotywami, który dzięki sporej grupie zapaleńców, nadal są sprawne. W tym roku przejazdy pociagmi retro są organizowane z Chabówki do Kasiny Wielkiej i Raby Wyżnej.

Ci, którzy się nie zdecydowali jeszcze na przejazd mogli na miejscu, w skansenie, podziwiać paradę czynnych parwozów. Aktualnie w okolicach Chabówki te stalowe rumaki krążą wraz z podpiętymi wagonami, których podobnie jak samych lokomotyw, dzisiaj już ani przewoźnicy osobowa, ani towarowi nie wykorzystują. Równocześnie w skansenie można skorzystać z wielu atrakcji kulturalnych i rozrywkowych, przygotowanych przez organizatorów. Jednym słowem, pary ani na samych torach, ani wokół nich nie brakuje.

Dzisjaj czekają nas jeszcze wieczorem pokazy iluminacji świetlnych z wykorzystaniem wiekowego taboru. Na jutro  zaplanowano zawody drużyn maszynistów oraz prezentacja obrządzania pojazdów. Szczegółową relację z Parowozjady numer 15 zamieścimy w poniedziałek na naszym portalu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *