Autobusopociągiem do Korbielowa

Od tegorocznych ferii zimowych rozpoczęły się kursy autobusu skomunikowanego na stacji kolejowej Jeleśnia z pociągiem InterCity „Oscypek” kursującego na trasie Warszawa – Zakopane i Zakopane – Warszawa oraz z pociągiem Kolei Śląskich „Ornak”.


Z inicjatywy Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka” Gmina Jeleśnia zdecydowała się na uruchomienie autobusu, który będzie kursował pomiędzy stacją PKP w Jeleśni a Korbielowem. Dzięki takiemu
rozwiązaniu, postulowanemu przez „Kolej Beskidzką” pasażerowie pociągów PKP Intercity oraz Kolei Śląskich będą mogli szybko i wygodnie dostać się w głąb Gminy, by skorzystać z wielu atrakcji turystycznych. Ośrodek Narciarski „Pilsko” w Korbielowie był swego czasu jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w tej części kraju. Masyw Pilska i okolice oprócz tras zjazdowych i biegowych oferują wiele widokowych szlaków górskich z unikalnymi walorami krajobrazowymi.

Godziny odjazdu autobusu spod dworca kolejowego w Jeleśni są dopasowane do godziny przyjazdu pociągów InterCity „Oscypek” z Warszawy oraz KS „Ornak” z Katowic w kierunku Zakopanego oraz z Zakopanego w kierunku Katowic czy Warszawy. – Integracja transportu kolejowego i autobusowego to jeden z najważniejszych sposobów na zachęcenie turystów i mieszkańców do korzystania z połączeń kolejowych. Wygodna przesiadka i dojazd wprost do miejsc atrakcyjnych turystycznie czy do miejsc noclegowych wpłynie na wzrost atrakcyjności Gminy Jeleśnia, jak i linii kolejowej Żywiec – Sucha Beskidzka, w przypadku której prowadzimy usilne starania o wzrost jej znaczenia w systemie transportowym regionu. Z tego względu prosimy wszystkich o wsparcie naszych działań w postaci 1% podatku – powiedziała Anna Trzop ze Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”.

Kolejne działania „Kolei Beskidzkiej” skupione są wokół promocji połączenia autobusowego. Zależy nam, żeby jak najwięcej osób miało dostęp do informacji na temat autobusu dowozowego. Chcemy, by Gmina Jeleśnia informowała o tym we wszystkich możliwych kanałach komunikacyjnych. Konieczne jest dobre oznakowanie autobusu oraz umiejscowienie gablot informacyjnych z rozkładami jazdy, oraz informacjami turystycznymi obok stanowiska odjazdu autobusu. Przekazaliśmy zarządcy infrastruktury PKP PLK informacje o połączeniu celem umieszczenia rozkładu jazdy autobusu w gablotach peronowych. Działamy również w kierunku podjęcia współpracy z PKP Intercity oraz Kolejami Śląskimi, by w pociągach IC „Oscypek” i KS „Ornak” rozgłaszano komunikat o możliwości przesiadki, czy żeby taka wiadomość była w serwisie internetowym przewoźników. Chcemy, by te rozwiązania były wprowadzane całościowo. Mamy świadomość, że bez tych działań promocyjnych tego typu pomysły tracą sens – dodała Anna Trzop.

7 komentarzy

 1. Wreszcie polaczenia pociag-autobus zaczynaja byc doceniane, i co wazniejsze, wdrazane w zycie.

  Cz tenze autobus bedzie dopisany do wyszkiwarek internetowych jak np. jak sitkol lub jakdojade ?

  Mysle, po sukcesie skomunikowanego z pociagiem autobusu Jelesnia – Korbielow, przyjdzie czas na podobny autobus Goleszow – Cieszyn, i wiele podobnych polaczen (do Jastrzebia, do Szczyrku, do Chocholowa, do Brennej, do gminy Ujsoly, Tarnowskie Gory –
  Pyrzowice, Gliwice – Orzesze, i jeszcze mozna by bylo dodac).

 2. Inicjatywa dobra, nawet bardzo dobra!
  – ale wątpię aby był jakikolwiek sukces…
  niestety w rozkładach kolejowych na dzień dzisiejszy (Koleje Śląskie – liniowy rozkład jazdy linia S51) nie ma żadnej informacji o takim połączeniu, a o skomunikowaniu nie wspomnę.
  – w wieku 46 lat zamieszczonego powyżej „zdjęcia” rozkładu nie jestem w stanie przeczytać…. – nawet po powiększeniu….
  – myślę, że nawet bardzo zainteresowani taką formą dojazdu, nie będą w stanie nawet się o niej dowiedzieć………………

  🙁 pozdrawiam wszystkich 🙂

 3. Bardzo dobry pomysł ale taki autobus powinien kursować z Żywca i być skomunikowany z każdym pociągiem KŚ i to nie tylko w ferie ale cały rok , a przynajmniej w sezonie narciarskim i turystycznym, zwłaszcza w weekendy. Dla turystów chcących wejść na Pilsko i okoliczne góry brakuje komunikacji i do Korbielowa trzeba niestety jechać własnym autem.

  1. Nie trzeba jechać autem…z dworca autobusowego ktory znajduje sie na przeciwko dworca pkp jeżdżą busy do Korbielowa, wiele razy już korzystałem, rozkład jest na stronie da.zywiec.pl wystarczy chcieć taką informację znaleźć.

   1. Jeszcze ciekawi mnie, w jakej wyszukiwarce polaczen internetowych ujete sa wspomniane w artykule autobusy Jelesnoa – Korbielow, obraz wspomniane przez przedmowce autobusy Zywiec – Korbielow.

    1. Niestety w żadnej… trzeba się samemu domyślić, a to nie łatwe jak ktoś nie mieszka w okolicy to przecież może nawet nie wiedzieć, że w Żywcu jest jakiś dworzec autobusowy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *