Do Zwardonia autobusem nieco dłużej

Koleje Śląskie oświadczyły, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez zarządcę infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe, prace modernizacyjne prowadzone na odcinku pomiędzy Żywcem a Zwardoniem ulegną przedłużeniu, co spowoduje konieczność dalszego funkcjonowania Zastępczej Komunikacji Autobusowej na tym odcinku.


Powrót pociągów po racach modernizacyjnych pomiędzy Żywcem a Węgierską Górką, planowany pierwotnie na 15 listopada został przesunięty o kilka dni. Według PKP PLK kolejnym realny termin oddania szlaku do eksploatacji został wyznaczony 21 listopada, czyli w przyszłą środę. Najprawdopodobniej więc do tego czasu więc zatem zamiast pociągów KŚ pomiędzy Żywcem a Zwardoniem nadal będą musiały kursować zastępcze autobusy. Przypomnijmy, że prace remontowe rozpoczęły się 7 sierpnia.

– Mamy nadzieję, że 22 listopada nasze pociągi będą mogły już wrócić na szlak. Szczegółowy rozkład jazdy dla linii S5 jest dostępny w liniowym rozkładzie jazdy. Dodatkowo informujemy, że w dniach 14 i 15 listopada droga pomiędzy Rajczą a Zwardoniem będzie zamknięta z uwagi na wykonywanie nowej nawierzchni. Z tego względu nasze autobusy zastępcze mogą kursować z opóźnieniami, będziemy też wprowadzać dodatkowe kursy na odcinku Laliki – Rajcza – informuje biuro prasowe przewoźnika na stronie internetowej.

4 komentarze

 1. Jak jezdza autobusy zastępcze zamiast pociągów na odcinku Zywiec – Zwardon, to autobusy te mogłyby na przyklad jechac:
  – czesc autobusów trasą Zywiec – Zwardon – Skalite – Jaworzynka – Czadca
  – czesc autobusów trasą Zywiec – Zwardon – Skalite – Oszczadnica Lalik (wyciag na Wielka Racze) – Oszczadnica Dedovka (drugi wyciag) – Oszczadnica stacja kolejowa (przesiadki na Zyline) – Czadca

  Choc zdaje sobie sprawe, ze na przelomie listopada i grudnia nie ma w Beskidach sezonu turystycznego, wiec takie autobusy moglyby stanowic oferte w sezonie zimowym badz letnim.

  Tak sie zastanawiam, na jakim odcinku tory kolejowe sa nieprzejezdne, cytat
  »droga pomiędzy Rajczą a Zwardoniem będzie zamknięta«
  Czy w przypadku zamkniecia takze drogi, czy nie daloby sie jakims spalinowym motorakiem obsluzyc kursow np. miedzy Zwardoniem a Milowka, ale nie wiem, na jakim odcinku linia kolejowa Zwardon – Zywiec jest przejezdna.

  Czy jest planowane, aby po takim remoncie, chociaz odcinek Zywiec – Wegierska Gorka byl przebudowany na dwutorowy??

  1. Koleje Ślaskie nie maja szynobusów spalinowych. Jedyny rodzynek został wypożyczony do pomorskiego oddziału Polregio. Jeśli chodzi o odc. 2 torowy na odc. Żywiec–Węgierska Górka to są za duże pieniądze na wykupy działek itd, wystarczą mijanki Węgierska Górka , Milówka , Rajcza. Co do komunikacji zastępczej prosta odpowiedz kto by za nią zapłacił .

   1. … to sa zbyt duze pieniadze na wykupy dzialek – jak budowano autostrady i drogi ekspresowe A1, A2, A4, S1 (Pyrzowice), S8, owczesna S69 czy wiele innych tego typu drog, to inwestycje powstawaly, i wykupy gruntow okazywaly sie byc mozliwe, choc nie zawsze szlo to bez problemow badz bez protestow.

   2. Koleje Slaskie nie maja szynobusow spalinowych – w okolicy Zwardonia najblizsze linie obslugiwane szynobusami spalinowymi to np. Nysa-Kedzierzyn (-nawet Gliwice), takze Czadca – Makov, Zylina -Rajec, Frydek Mistek – Cieszyn, ponadto kursy przygraniczne Mosty – Czadca tez sa na szynobusie, a i byc moze niektore kursy Czadca – Skalite sa lub co najmniej kiedys byly na szynobusie. Na taki przypadek, ze pociag do Zywca do Zwardonia nie moze dojechac, i jednoczesnie droga Rajcza-Zwardon jest nieprzejezdna, to mozna by np. ulozyc kilkudniowy pozaplanowy rozklad jazdy, np. moze by sie dalo ulozyc kilka par kursow Mosty-Czadca-Zwardon-Rajcza lub Milowka. A moze i nawet na przyszlosc okazaloby sie bardziej ekonomiczne, aby na niektorych kursach przesiadka z polskiego skladu z kierunku Katowic do niskopojemnego slowackiego (lub czesko-slowackiego) nastepowala nie w Zwardoniu, ale w Rajczy, Milowce czy Soli.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *