Świerklaniec z centrum przesiadkowym

Gmina Świerklaniec otrzymała dofinansowanie z Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy centrum przesiadkowego pod nazwą „PARK-uję w Świerklańcu – Gminie z widokiem na Metropolię”. Koncepcję terenu przy parku można już zobaczyć na grafikach.


Inwestycja „PARK-uję w Świerklańcu – Gminie z widokiem na Metropolię” będzie obejmować czterostanowiskowy peron o lekkiej konstrukcji dla autobusów przegubowych, wyposażony w dwie elektroniczne tablice LED, stanowiące element systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Obok znajdować się będzie stanowisko ładowania samochodów elektrycznych oraz miejsce przeznaczone dla metropolitalnego roweru wraz z budkami serwisowymi dla rowerów. Całość dopełniać będą elementy małej architektury (kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery). Przewidywana jest geometria skrzyżowań i zjazdów oraz oświetlenie istniejących i projektowanych miejsc dla pieszych. W ramach inwestycji powstanie także jak największa ilość miejsc postojowych.

Koncepcja wygląda wspaniale, ale co ważne jest przyjazna środowisku. Mieszkańcy naszej gminy będą mogli przesiąść się tutaj z samochodu na inny, bardziej ekologiczny środek transportu. Jeśli wybiorą rower, to w bliskim sąsiedztwie jest nasz zabytkowy park, leżący przecież na szlaku sieci dróg rowerowych „Leśno Rajza”. Jeśli wybiorą autobus, to bez problemu dostaną się nim do innych miast i gmin w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, bo komunikacja miejska jest u nas na bardzo wysokim poziomie – powiedział wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl.

Realizacja koncepcji centrum przesiadkowego ma nastąpić w 2019 roku. Dofinansowanie na ten cel w wysokości blisko 300 tys. zł gmina otrzymała właśnie z Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Fot. UM Świerklaniec

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

2 komentarze

  1. Na razie brakuje konkretnego planu, jak ci mieszkańcy mają się przesiąść na komunikację publiczną, jak ta kursuje za rzadko, a bilety ciągle nieatrakcyjne… Tak więc na razie to kwiatek do kożucha…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *