Jubilacik z numerem 7

W sobotę jedna z jednostek Kolei Śląskich, dokładnie EN75-003, nadzwyczajnym kursem przedarła się z Katowic przez Chorzów, Bytom, Tarnowskie Góry do stacji Częstochowa Stradom. To był główny punkt obchodów siódmej rocznicy powstania naszego regionalnego przewoźnika. Ponad 80 osób spędziło mile popołudnie na pokładzie pociągu, mając jeszcze do dyspozycji możliwość zwiedzenia Muzeum Historii Kolei, mieszczącego się w budynku częstochowskiej stacji.


Przejazd rozpoczął się kilka minut po godzinie 15 z peronu 3 katowickiego dworca. Kwadrans przed 17 flirt zaparkował na ponad dwie godziny przy peronie 1 dworca Częstochowa Stradom. Dla nas główną atrakcją dla nas była możliwość przejazdu fragmentem linii 131, popularnej węglówki, na odcinku Kalety – Herby, gdzie, póki co, pociągi KŚ nie wykonują regularnych przejazdów pasażerskich. Nasz wzrok przykuł fakt, że w kierunku Częstochowy jechaliśmy powoli, torem, który jeszcze nie odczuł skutków modernizacji prowadzonej na tym szlaku. Natomiast tor w kierunku powrotnym jest już doprowadzony do o wiele lepszych parametrów.

Ale takie ciekawostki na naszych torach spotkać dosyć często i nie miejsce i czas prawić tutaj o nich. Najważniejsza była możliwość spędzenia kilkudziesięciu minut w miłym i sympatycznym gronie. Wycieczkowicze, bo tak trzeba nazwać gości sobotniego przejazdu, mieli możliwość nie tylko podziale również zakupów gadżetów śląskiego przewoźnika i trzeba przyznać, że komercyjna oferta KŚ cieszy się coraz większym wzięciem. Jedną z przesłanek wyboru stacji Częstochowa Stradom jako punktu docelowego wyjazdu był również fakt możliwości zwiedzenia Muzeum Historii Kolei znajdującego się w tym miejscu. To ważny punkt na zabytkowej mapie naszego województwa więc niebawem i jemu poświęcimy kilka słów na naszych łamach w postaci osobnego artykułu.

Reasumując, czas upłynął w sympatycznej atmosferze. Kilkanaście minut po godzinie 19 nasz EN75-003 wyjechał w drogę powrotną do stolicy województwa, gdzie dokładnie o 20.30 zakończył urodzinowy kurs. Opisywanie tego typu imprez w postaci materiału dziennikarskiego jest klasycznym przykładem przynudzania, więc zamiast tego już teraz zapraszamy Was do obejrzenia galerii zdjęć z urodzinowego przejazdu.

ZDJĘCIA: Silesia Info Transport, Karol Mzyk

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

4 komentarze

  1. Widziałem Jubilacika przejeżdżającego przez Radzionków Rojca i nawet ten przejazd nagrałem… 🙂 Mam pytanie, czy jest mi ktoś w stanie odpowiedzieć na pytanie jaka jest prędkość szlakowa na odcinku Bytom Północ – Radzionków, bo przelot Flitra był dosyć szybki…

  2. Jak póki co? Przecież Ks jeździły do Klobucka i dupy zazwyczaj dawaly z powodu braku taboru i braku znajomości szlaku przez maszynistow! Halo obudz się i nie broń czegoś co jest prawdą!!!!

  3. Jechałem tym składem. Wspaniała impreza. Super obsługa pociągu. Więcej takich imprez, co najmniej raz na kwartał.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *