Remont LK 139 okiem wykonawcy

Rzadko się zdarza, by wykonawca jakiejś inwestycji kolejowej informował media, w miarę na bieżąco, o postępie wykonywanego przez siebie remontu. Tymczasem firma CTL Service, której w wyniku przetargu powierzono prace rewitalizacyjne na linii kolejowej nr 139, dokładniej na odcinku Żywiec – Węgierska Górka, sama opublikowała komunikat, w którym informuje o tym, co się aktualnie dzieje na odnawianym szlaku. Dowiadujemy się z niego, że prace rozpoczęły się miesiąc temu (potwierdzamy – byliśmy na miejscu) i już widać ich pierwsze efekty. 


Wykonawcą remontu infrastruktury kolejowej na odcinku Żywiec – Węgierska Górka jest spółka CTL Service z grupy CTL Logistics, która odpowiedzialna była także za wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie dla niej wszystkich niezbędnych opinii, uzgodnień, pozwoleń oraz realizację szerokiego zakresu prac inwestycyjnych.

Docelowo, do końca października, w ramach kontraktu podpisanego z PKP PLK, wymienione zostanie ok. 8 km toru, wybudowana zostanie nowa sieć trakcyjna, a perony w Radziechowym Wieprzu, Cięcinie Dolnej oraz Cięcinie zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każda z trzech lokalizacji zostanie również wyposażona m.in. w wiaty, ławki, gabloty informacyjne i nowe oświetlenie. W ramach kontraktu zaplanowano także na 10 przejazdach kolejowo-drogowych wymianę nawierzchni, a na 3 zainstalowanie nowych urządzeń zabezpieczających. Ponadto zadanie obejmuje remont 21 obiektów inżynieryjnych, w tym 7 mostów.

Przez miesiąc od rozpoczęcia prac CTL Service wymienił nawierzchnię toru – podkłady drewniane zastąpiono podkładami strunobetonowymi oraz przeprowadził mechaniczne oczyszczanie podsypki. Od 4 tygodni trwa odnowa sieci trakcyjnej.

Przy tak szerokim zakresie robót bardzo często coś zaskakuje wykonawców. Dokładamy wszelkich starań, aby prace odbywały się zgodnie z harmonogramem. Na razie przebiegają one po naszej myślimówi Stanisław Hołda, członek Zarządu i dyrektor zarządzający CTL Service.

Przedstawiciele CTL Logistics zdają sobie sprawę, że rewitalizacja linii kolejowej nr 139 oraz inne remonty, które są prowadzone w tym samym czasie, np. w Węgierskiej Górce, mogą być uciążliwe nie tylko dla pasażerów Kolei Śląskich, ale także dla mieszkańców tej części Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Roboty budowlane zawsze wiążą się z pewnymi niedogodnościami. Trudności te, na tyle, ile to możliwe, minimalizujemy. Z myślą o okolicznych mieszkańcach ciężki sprzęt wykorzystujemy w minimalnym zakresie. Do końca października zakończymy prace związane z siecią trakcyjną oraz roboty torowe. Efekty naszej pracy będą służyć mieszkańcom regionu wiele latmówi Grzegorz Bogacki, prezes Zarządu CTL Logistics Grzegorz Bogacki.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 139 na szlaku Żywiec – Węgierska Górka odbywa się w ramach projektu inwestycyjnego pn. „Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice – Bielsko Biała – Zwardoń (granica państwa)”. Wartość rewitalizacji odcinka wynosi ok. 43 mln zł i jest finansowana z budżetu państwa.

Fot. CTL Service

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *