Wrocław – Pardubice/Praga wspólnymi siłami?

Leo Express i Koleje Dolnośląskie podjęły współpracę na rzecz uruchomienia wspólnych połączeń z Wrocławia do Pardubic i Pragi. Według planów, pierwszy kurs miałby zostać zrealizowany już w przyszłym roku.


Dzięki wsparciu marszałka województwa dolnośląskiego oraz wojewody regionu pardubickiego mają powstać nowe polsko-czeskie połączenia transgraniczne, które połączą Dolny Śląsk z centrum sąsiedniego czeskiego regionu, a być może nawet z samą Pragą. O obsługę nowych kursów ubiega się prywatny czeski prywatny przewoźnik Leo Express razem z polskimi samorządowymi Kolejami Dolnośląskimi.

Wspólny cel działań przewoźników to większe wykorzystanie przejścia granicznego Międzylesie / Lichkov oraz stworzenie bezpośredniego połączenia z Wrocławia do Pardubic, a także do Pragi. Partnerzy uważają, że bezpośrednie połączenia kolejowe obsługiwane za pomocą nowoczesnych zespołów trakcyjnych mogą przynieść znaczne korzyści zarówno dla regionów partnerskich, jak i przyczynić się do rozwoju współpracy, gospodarki i turystyki między oboma regionami.

Dodatkowo, obie firmy mają już doświadczenia z obsługą podobnych połączeń. Leo Express, oprócz obsługi pociągów i autobusów w Czechach, na Słowacji oraz w Niemczech, od lipca 2018 wprowadził nowe, bezpośrednie ekspresowe pociągi na trasie Kraków – Katowice – Praga, choć ostatnio zawieszone, ma wrócić niebawem na tory. Koleje Dolnośląskie z sukcesem rozwijają od kilku lat lokalne połączenia transgraniczne w kierunku Czech i Niemiec.

Koncepcja obsługi nowych transgranicznych połączeń została już przedstawiona marszałkowi województwa dolnośląskiego i wojewodzie regionu pardubickiego. Zarządy obu samorządów wspierają inicjatywę przewoźników. Leo Express złożył regionowi pardubickiemu ofertę na obsługę całego pakietu połączeń kolejowych w obszarze przygranicznym. Firma niedawno pozyskała również dodatkową flotę nowoczesnych, niskopodłogowych jednostek do obsługi ruchu regionalnego, a dodatkowo już w tej chwili dysponuje jednostkami dopuszczonymi do ruchu na torach w Czechach i w Polsce.

Szczegóły dotyczące nowych transgranicznych połączeń, łączących Wrocław z Pardubicami i Pragą, przedstawią przewoźnicy po zakończeniu rozmów z samorządami po obu stronach granicy. Nowe pociągi mogą się na torach pojawić już za rok. Najwcześniejszy termin uruchomienia nowych kursów to koniec 2019 roku.

Fot. Leo Express

3 komentarze

  1. Tak Bert racja, to tylko u nas taka biurokracja! Nawet sie rymlo. A funkcje pelni Dyrektor Urzedu w KRAJU PARDUBICKIM doslownie- URZAD KRAJSKI KRAJU PARDUBICKIEGO!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *