Teatr bliżej rzeczywistości?

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o koncepcji powstania dodatkowego przystanku kolejowego na linii 139 Katowice – Zwardoń w Bielsku-Białej obok Teatru Polskiego, nazwanego zresztą roboczo Bielsko-Biała Teatr. Wracamy do sprawy, bo pojawiły się w niej nowe fakty.


Linia nr 139 w Bielsku-Białej przechodzi przez samo centrum miasta tuż obok Teatru Polskiego. Miejsce to zlokalizowane jest w połowie odcinka Bielsko-B. Główna – Bielsko-Biała Lipnik. Dodatkowy przystanek w tym miejscu planowano zlokalizować już w latach 80-tych ub. wieku w ramach inwestycji PKP budowy drugiego toru z Bielska-Białej do Żywca. Informacje o tych planach publikował w 1984 r. tygodnik „Kronika”. Dodatkowe przystanki miały umożliwić kolei odciążenie komunikacji autobusowej na terenie Bielska-Białej na odcinku Leszczyny – Lipnik – Centrum – Wapienica (ten ostatni przystanek już na linii nr 190). Niestety z powodu ograniczeń finansowych inwestycję przerwano, a efektem finalnym był tylko drugi tor od przystanku B.-B. Lipnik do stacji Wilkowice – Bystra. W późniejszych latach ze strony przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej pojawiały się sygnały wskazujące na zainteresowanie wykorzystaniem dla potrzeb komunikacyjnych miasta linii kolejowych przebiegających w jego obszarze. Dodatkowy przystanek w samym centrum miasta odgrywałby tutaj bardzo istotną rolę – tak zaczyna się opracowanie przygotowane przez Piotra Janułę, społecznika, miłośnika kolei, który już od dłuższego czasu lobbuje we wszystkich możliwych miejscach o stworzenie kolejnego przystanku kolejowego w Bielsku-Białej.

I tak krążąc od drzwi do drzwi sprawą udało się w końcu zainteresować Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Ruszyła urzędowa karuzela i na początku sierpnia doszło do spotkania w Zakładzie Linii Kolejowych w Sosnowcu, gdzie ustalono, że projekt budowy nowego przystanku jest wart podjęcia starań, by spróbować doprowadzić do realizacji inwestycji. Teraz piłeczka jest po stronie magistratu, który zobligował się do wysłania zapytania o opinie inne podmioty, których zdanie jest ważne czy może nawet niezbędne do podjęcia starań o przekucie wizji w rzeczywistość. Z tego co udało się nam dowiedzieć to takie pisma mają trafić m.in. do Urzędu Transportu Kolejowego i Kolei Śląskich.

Pominiemy tutaj dokładny opis dlaczego akurat tam ma powstać i jak miałby wyglądać przyszły przystanek kolejowy Bielsko-Biała Teatr, bo każdy, nawet najdrobniejszy szczegół znajdziecie w załączonym poniżej awizowanym wcześniej opracowaniu Piotra Januły. Ze swej strony deklarujemy pełne poparcie dla tej idei i zobowiązujemy się relacjonować o każdym nawet najmniejszym kroku w kierunku urzeczywistnienia tej wizji.

Na marginesie, całkiem niedawno publikowaliśmy komunikat PKP PLK, w którym zarządca chwali się, że na mapie naszego kraju co rusz to powstają nowe przystanki kolejowe  Faktem jest, że budowanych jest ich wiele. Tyle, że nie w województwie śląskim. U nas niestety tylko mówi się o takiej potrzebie, jednak w ślad za tym nie idą żadne konkretne działania. Może Bielsko-Biała Teatr będzie tym pionierskim miejscem, gdzie uda się połączyć społeczną potrzebę ze sprawnym działaniem odpowiednich organów według należytej właściwości i kiedyś, w nieokreślonej bliżej przyszłości, cel ten uda się zrealizować…

Pełne opracowanie Piotra Januły: Bielsko-Biała Teatr – koncepcja

Fot. Piotr Januła, Silesia Info Transport

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *