Oświęcim – Czechowice-Dziedzice do modernizacji

Wczoraj na dworcu w Oświęcimiu podpisano umowę na modernizację odcinka Oświęcim – Czechowice-Dziedzice linii kolejowej nr 93. Wartość projektu to pół miliarda złotych.


Inwestycja na odcinku Oświęcim – Czechowice-Dziedzice jest częścią projektu „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.1-12 ). Wartość całego projektu to ok. 815 mln zł.

27 sierpnia przedstawiciele PLK podpisali umowę za pół miliarda złotych na modernizację odcinka linii kolejowej Oświęcim – Czechowice Dziedzice. Prace budowlane planowane są w latach 2020 – 2021. Efektem inwestycji na odcinku Oświęcim – Czechowice-Dziedzice będzie skrócenie czasu przejazdu dzięki zwiększeniu prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h, a towarowych 80 km/h.

Oprócz torów, prace obejmą m.in. rozjazdy, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz obiekty inżynieryjne. Wzrośnie bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym, dzięki przebudowie 14 przejazdów kolejowo-drogowych w miejscowościach: Oświęcim, Rajsko, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jaźnik, Dankowice. Sprawniejszą jazdę pociągów oraz zwiększenie bezpieczeństwa zapewni też przebudowa/remont 46 obiektów inżynieryjnych, w tym 5 wiaduktów.

Na odcinku Oświęcim – Czechowice Dziedzice, podróżni, w tym osoby z ograniczonymi możliwościami poruszania się, zyskają wygodną obsługę i łatwiejszy dostęp do pociągów na stacjach i przystankach w miejscowościach: Brzeszcze Jawiszowice, Dankowice, Brzeszcze, Kaniów, Jawiszowice Jaźnik. Stacja Oświęcim zostanie objęta kompleksową przebudową. Dla pasażerów oraz mieszkańców znacznym udogodnieniem będzie odnowiona kładka oraz windy. Wydłużenie dwóch peronów do długości 400 m umożliwi lepszą obsługę pociągów dalekobieżnych.

9 komentarzy

 1. A wszystko po to by ominąć Katowice. Bo W Katowicach konsekwentnie władza centralna nie robi nic.
  Niezależnie od „zmiany”! Musimy zadbać sami o siebie.

  1. Jakie biedne i pokrzywdzone te Katowice… Nowy dworzec, tory ogólnie w dobrym stanie, względnie bogata siatka połączeń… Ale jak widać dla niektórych i tak niedobrze. Ja rozumiem że wiele rzeczy można byłoby poprawić, że Warszawa czasami woli się dystansować od Śląska itd. ale bez przesady. Nie tylko GOP zasługuje na dobrą kolej. Linii 93 z pewnością należy się remont, cieszy fakt że zdecydowano się także odnowić stacje i przystanki osobowe, bo znanych jest wiele przykładów modernizacji gdzie przy okazji zaorano infrastrukturę pasażerską.

   1. Oczywiście, że pokrzywdzone – dworzec za mały, jego druga część w ruinie. rozjazdy przed dworcem z każdej strony w opłakanym stanie. Przejazd zatka się gdy ruszy połączenie Kraków – Mysłowice po remoncie. Dwa tory do Sosnowca – śmiechu warte!!!!!!! No i cztery perony w K-ce to za mało.

    1. Zgadzam się z tobą, w Katowicach powinni dobudować na pewno dodatkowe tory, zmodernizować obecne, szczególnie w kierunku Sosnowca.

 2. Szkoda, że umowy nie podpisano w Czechowicach. Może wreszcie by się decydenci zorientowali w jak tragicznym stanie jest ta stacja. Dworzec podobnie, ale wiadomo – inne spółka.

 3. To samo jak remontowali linie z Rybnika do Chałupek i z Raciborza do Chałupek. Wszędzie nowe perony a stacja w Chałupkach i w Raciborzu w opłakanym stanie…

 4. Dlaczego rządy po 1989 roku dopuściły do totalnej degradacji linii Katowice – Kraków? Dlaczego nie wykonano modernizacji Gliwice-Mysłowice? Dlaczego PIS skreślił modernizację Zawiercie – Pszczyna?
  Wszystko co mogłoby służyć mieszkańcom regionu jest systematycznie „wycinane” lub redukowane do prac utrzymaniowych. Precz z SLD! Precz z PO! Precz z PIS! Głosujcie na…? Właśnie! Na kogo?

 5. Bo oni w 89 wskoczyli do limuzyn i samolotow,i maja gdzies szarego obywatela ze nie ma jak sie przemiescic. Wali ich to czy ma on srodki na utrzymanie. A kolej to jest kolej , w pewnym sensie reprezentuje dane panstwo. W najbiedniejszym panstwie afrykanskim Burkina Faso ludzie zyja w glinianych chatach nie ma tam bitych drog, ale kolej tam istnieje, i ci ludzie nie musza wedrowac z buta- a raczej bez buta przez BUSZ!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *