Zmiany po korekcie okiem PKP PLK

Od niedzieli, 2 września, zmieni się harmonogram jazdy pociągów. Jak zapewnia PKP PLK wszystkie informacje dotyczące zmian, które zostaną wprowadzone są już dostępne w Internecie, będą na stacjach i przystankach. Ta wersja rozkładu jazdy będzie obowiązywać do 20 października, gdy zostaną wprowadzone ostatnie już zmiany w rozkładzie jazdy 2017/18.


Generalnie w opublikowanym komunikacie zarządca infrastruktury informuje  o najważniejszych zmianach, które wejdą w życie od najbliższego weekendu. Przyjrzyjmy się tym, najbardziej nas interesującym, choć zbyt wiele ich nie ma.

We wrześniu rozpoczną się prace na trasie Kędzierzyn-Koźle – Opole Groszowice. Ruch kolejowy na odcinku Raszowa – Gogolin będzie prowadzony jednym torem. Zmienią się w związku z tym godziny kursowania składów dalekobieżnych.

Intensywności nabiorą również prace na linii Częstochowa – Zawiercie. W związku z tym będzie miało wiele zmian w kursowaniu pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Niektóre pojadą od Częstochowy przez Częstochowę Mirów do Poraja.

Na Opolszczyźnie przebudowywana jest także linia z Opola do Nysy, po zakończeniu prac czas przejazdu na linii skróci się o ok. 40 min. Podróżni już korzystają z odnowionych peronów w Komprachcicach i Opolu Chmielowicach na trasie z Opola Zachodniego do Szydłowa. Od 1 sierpnia komunikacja zastępcza autobusowa obowiązuje na odcinku Szydłów – Łambinowice.

Zarządca informuje również, że zwiększa komfort obsługi na stacjach i przystankach. Podróżni już korzystają z oddanych w tym roku peronów m.in. w Małaszewiczach, Rybniku, Jaworznie Szczakowej i Chmielnikach Bydgoskich. Od sierpnia dostępne są 2 nowe perony na stacji Kłodzko Główne. Trwa przebudowa przystanków w Warszawie i Krakowie oraz m.in. stacji Szczecin Główny, Lublin, Rzeszów Główny i Gdańsk Główny.

W komunikacie podkreślony jest również fakt, że dzięki inwestycjom PKP S.A. w całym kraju zmodernizowanych oraz wybudowanych zostanie ok. 200 obiektów. Część z nich zostanie otwarta jeszcze w tym roku. Niestety, na tej liście na próżno szukać obiektów z naszego regionu.

10 komentarzy

 1. No proszę: zagłosujcie na nas, a będzie kolej aglomeracyjna! A dlaczego nie było ich kiedy rząd skreślał z planu inwestycje w kolej w centralnym regionie województwa? PIS’owcy obudzili się w regionie i obiecują.
  PO i SLD też obiecywało. Program dla Śląska :):):):) A co s tego wyszło? Program z prawdziwego zdarzenia tworzy Metropolia. Nie wikła się w spory polityczne i spokojnie planuje mimo podgryzania przez popis’owych podobno rzeczników naszych interesów. Tylko głosowanie na obecnych samorządowców da nam szansę na przyszłość.

 2. Na razie Metrolopolia rysuje tylko plany, a czas pokaże, co z tego wyniknie. Przyklad przebudowy centrum Katowic (a zwłaszcza budowa Galerii Katowickiej), to przykład jak można zniweczyć najlepsze plany, bo liczyła się wyłącznie komercja.

   1. Ten przykład pokazuje, jak pięknie można narysować plany (nie wiem, czy widziałeś kiedyś plany przebudowy centrum Katowic, zlikwidowania tramwajów z Rynku i puszczenia linii ul. Dworcową). Co z tego zostało – dziś widzimy. Przy okazji tak dużej przebudowy centrum Katowic można było te plany urzeczywistnić. I oby to samo nie stało się z planami Metropolii odnośnie kolei aglomeracyjnej.

 3. A jednak caly transport towarowy jest kierowany linia 137. Linia dwutorowa bez drutu predkosc szlakowa mizerna . Czekamy na studium wykonalnosci, w przeszlosci byly polaczenia z Lublinem, Krakowem a w droga strone z Kudowa i Legnica. Nazywamy ja LINIA TRZECH WOJEWODZTW – szkoda ze sie te wojewodztwa dogadac nie potrafia !!!

  1. No fakt. Tylko dopóki nie skończą remontu 133 i nie zaczną wreszcie sensownej przebudowy węzła katowickiego o połączenia do Lublina i Krakowa będzie ciężko.

 4. Mamy polaczenie Kedzierzyn – Klodzko raz ze po poludniu, dwa ze nie ma powrotu w tym samym dniu [ soboty i niedziele] Wlasnie teraz kiedy remontuja odcinek Opole -Nysa brak jest dogodnego skomunikowania. Mozna przez Wroclaw ale to maslo maslane. Brawa dla planistow tworzacych takie idiotyczne polaczenia!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *