Remonty małe i duże

Dużo piszemy ostatnio o największych remontach prowadzonych w naszym regionie na kolejowych szlakach. Ale warto wiedzieć, że są te duże, jak na linii 139 pomiędzy Bielskiem-Białą a Łodygowicami, ale są też i pomniejsze, które nie są może tak spektakularne, ale w niektórych przypadkach mają wpływ na rozkład jazdy pociągów.


Przykładem takich prac jest zamknięcie jednego toru pomiędzy Zabrzegiem a Chybiem w ciągu linii kolejowej nr 93. To uczęszczany szlak, na którym trzeba było dokonać lekkiej korekty rozkładu jazdy pociągów pasażerskich. Tak jak choćby w przypadku połączenia Kolei Śląskich nr 94353 z Czechowic-Dziedzic do Cieszyna, który ze stacji początkowej na czas robót odjeżdża o 15.10, czyli pół godziny później niż zwykle. Według nieoficjalnych informacji – taki stan rzeczy na tym odcinku ma potrwać do 22 maja.

Jednym torem jeździmy również pomiędzy Rybnikiem a Żorami, na linii nr 148. Tutaj przygotowania do wielkiego remontu, który ma być kontynuacją prac w ciągu Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turza. Na razie znad toru w kierunku Rybnika zniknęła sieć trakcyjna. Ruch wahadłowy panuje również na linii 131 pomiędzy Nakłem Śląskim a Tarnowskimi Górami. Pociągi poruszają się po torze w stronę Katowic.

I na koniec jeszcze informacja o pracach na odcinku po którym nie jeżdżą pociągi pasażerskie ale skoro maszyny wpadły nam tam w oko, to odnotujemy. Wymieniane są szyny i podkłady na torze prowadzącym z Katowic Ligoty  do Kokocińca i Rudy Śląskiej i tam również pociągi, w tym wypadku wyłącznie towarowe poruszają się jednym torem.

4 komentarze

  1. Czy w ramach tego remontu (albo innych prac w obrębie Ligoty), ktoś wpadnie na pomysł, aby przełożyć jeden rozjazd tak, aby umożliwić zjazd z głównego toru na pierwszy peron (z tej strony, gdzie lata temu odjeżdżał pociąg do Kochłowic)? Pociąg nie kursuje od lat i ta jedna krawędź peronowa w ogóle nie jest wykorzystywana (a mogłaby być – mogłyby stamtąd odjeżdżać wszystkie pociągi w kierunku Rybnika).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *