MPK Częstochowa z dofinansowaniem

Zarząd Województwa Śląskiego wybrał projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. do dofinansowania, w ramach poddziałania 4.5.2 typ 1-3 Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie. Blisko 9 mln złotych dofinansowania unijnego wywalczyła Częstochowa na zakup 12 nowych autobusów dla miejskiego przewoźnika. Projekt MPK znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej.


Projekt „Moja Przyjazna Komunikacja – zakup nowego taboru autobusowego na potrzeby realizacji zadań z zakresu transportu publicznego w Gminie Miasto Częstochowa – etap II” zakłada kupno kolejnych 12 nowych autobusów wyposażonych w silniki diesla, spełniające najwyższe normy emisji spalin (EURO 6).

Wyposażenie pojazdów będzie zapewniało bezpieczeństwo i wysoki komfort podróży dla pasażerów, w tym osób niepełnosprawnych, słabowidzących i słabosłyszących. Pakiet udogodnień będzie obejmował między innymi klimatyzację, monitoring, pojazdy będą też wyposażone w ładowarki USB oraz wifi.

Wartość całego projektu to 13,7 mln zł, a uzyskane dofinansowanie – to prawie 9 mln zł.

To kolejny europejski projekt służący lepszej komunikacji zbiorowej w Częstochowie. Nowe autobusy to nie tylko perspektywa większego komfortu podróżowania, a więc zachęta do częstszego korzystania z MPK, ale także dbałość o środowisko, z uwagi na wymóg spełniania przez nowe pojazdy najwyższych europejskich norm ekologicznych – powiedział prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2017 r., także dzięki funduszom z Unii Europejskiej, częstochowskie MPK wzbogaciło się o 40 nowych autobusów z silnikiem diesla spełniającym normy EURO 6 – nowe pojazdy dostarczył Solaris. Czy tym razem będzie podobnie? Przekonamy się już niedługo.

3 komentarze

  1. Nie tym razem Solaris nie dostarczy nowych autobusów. Poprzednie zamówienie miało opcję rozszerzenia zamówienia z której solaris nie chciał skorzystać, stąd ten nowy przetarg na 12 sztuk.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *