Skoczów bez pikniku

Piknik Kolejowy w Skoczowie cieszył się dużym zainteresowaniem odwiedzających
Piknik Kolejowy w Skoczowie cieszył się dużym zainteresowaniem odwiedzających

Tradycją ubiegłych lat było, że w ostatnią sobotę maja, przy dworcu kolejowym w Skoczowie odbywał się Piknik Kolejowy, organizowany przez Śląski Ruch na Rzecz Rozwoju Kolei (Kolej Na Śląsk). Tym razem jednak impreza nie odbędzie się. Stowarzyszenie zaprasza za to jesienią do Raciborza.Mieliśmy zamiar przenieść piknik do Cieszyna, lecz z względów niezależnych od nas zrezygnowaliśmy z imprezy – mówi Radosław Mrózek, wiceprezes stowarzyszenia – Przygotowany był jeszcze ciekawszy program niż rok temu lecz zamknięcie linii kolejowej nr 190 dla ruchu sprawiło, że przewoźnicy chcący wziąć udział w pikniku nie mieliby możliwości dotarcia tam swoim taborem. Zresztą planowany był przejazd pociągiem Kolei Śląskich właśnie tą linią w ramach nagłośnienia naszych starań. Dlatego postanowiliśmy dać spokój i nie robić nic na siłę.

Na szczęście w ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja pikniku w Raciborzu. Do tego miasta zaproszenie jest aktualne, trwają jeszcze ustalenia dotyczące dokładnej daty imprezy. Wiadomo na razie, że będzie to po wakacjach. Z kolei w którejś z beskidzkich miejscowości, najprawdopodobniej w Cieszynie, stowarzyszenie planuje organizację spotkania, czy może nawet cyklu konferencji poświęconych kierunkom rozwoju transportu szynowego. Pierwsze kontakty zostały już nawiązane, więcej konkretów będzie znanych wraz z finalizacją przygotowywanych umów i terminów.

Nie znaczy, to, że stowarzyszenie żyje samymi piknikami czy konferencjami. Informowaliśmy kilka dni temu o skardze wniesionej do Urzędu Transportu Kolejowego na postępowanie zarządcy infrastruktury na linii kolejowej nr 190, co doprowadziło do wspomnianego zamknięcia szlaku dla pociągów. Od grudnia organizowane są cykliczne spotkania członków stowarzyszenia z przedstawicielami Kolei  Śląskich, gdzie omawiane są problemy w tej branży dostrzeżone przez stowarzyszenie, wraz z propozycją ich rozwiązania. Dużą część z tych spraw to sygnały przekazane bezpośrednio przez pasażerów.

Chcielibyśmy ponadto jeszcze bardziej posunąć proces lobbowania na rzecz linii 190. Smutną kwestią jest to iż gminy powiatu cieszyńskiego chcą opierać swój transport publiczny na kolei, lecz PKP PLK uważa inaczej. Zamierzamy także pogłębić współprace z Kolejami Śląskimi, a także z innymi przewoźnikami. Chcemy nadal prowadzić działania audytorskie na infrastrukturze kolejowej, wskazując kolejne nieprawidłowości – twierdzi R. Mrózek.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *