Jak ma zmienić się stacja Mysłowice?

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za prawie 6 mln zł przygotowują dokumentację projektową na przebudowę stacji Mysłowice oraz przyległych szlaków kolejowych. Ma ona szczegółowo określić przyszłe zmiany na stacji Mysłowice.


W ramach inwestycji przebudowane mają zostać trzy perony. Zarządca dostosuje obiekty do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Ponadto zaplanowano przebudowę przejścia pod torami. Będzie łączyło nie tylko perony, lecz także wschodnią i zachodnią część miasta, czyli ulice Oświęcimską z Powstańców.

Zarządca infrastruktury planuje także przebudowę czterech wiaduktów na ulicach: Bytomskiej, Krakowskiej, Portowej i Sułkowskiego. Dzięki wykonanym pracom pociągi pojadą szybciej oraz będzie możliwe zwiększenie ciężaru przewożonych ładunków. Opracowywana dokumentacja uwzględnia również ok. 14 km torów oraz sieć trakcyjną, urządzenia sterowania i rozjazdy. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h. Planuje się również wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym.. Szczegółowy zakres prac określi warta 5,9 mln złotych netto dokumentacja projektowa.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują zakończenie tworzenia dokumentacji w I kwartale 2018 r., a ogłoszenie przetargu na prace budowlane w III kwartale przyszłego roku. Rozpoczęcie robót planowane jest w 2019 roku. Szacunkowa wartość projektu inwestycyjnego pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 138 na odcinku Katowice Szopienice Południowe (posterunek Szabelnia) – Mysłowice” to ok. 250 mln zł.

4 komentarze

  1. czy linia kolejowa zostanie „wyprostowana” i będzie przebiegać po starej bocznicy kwk mysłowice, czy tak jak obecnie pójdzie po łuku?

  2. Moglibyście opisać planowane zmiany w Dąbrowie Górniczej? Miasto razem z PKP PLK ogłosiło przetarg na projekt przebudowy otoczenia dwóch dworców. Wiesz, że już wstępnie opisywaliście co ma się zmienić, ale na pewno z dokumentów przetargowych można się dowiedzieć więcej, a nie każdy chce wertować tą urzędniczą papkę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *