Suchą stopą do samolotu

Pociągi na krakowskie lotnisko odjeżdżają co pół godziny z Krakowa Głównego. Zdj. PKP PLK S.A
Pociągi na krakowskie lotnisko odjeżdżają co pół godziny z Krakowa Głównego. Zdj. PKP PLK S.A

Tylko 18 minut zajmie podróż nowoczesnym pociągiem ze stacji Kraków Główny do nowego terminalu Kraków Airport. Stolica Małopolski dołączyła do europejskich miast, które szczycą się bezpośrednim połączeniem kolejowym z centrum miasta na lotnisko. Trzy nowe przystanki: Kraków Młynówka, Kraków Zakliki i Kraków Olszanica dodatkowo ułatwią mieszkańcom komunikację w aglomeracji Szybką Koleją Aglomeracyjną. Publikujemy niniejszą informację z racji tego, że spora grupa mieszkańców naszego regionu korzysta z lotniska w Balicach, szczególnie w przypadku destynacji nie obsługiwanych przez port lotniczy w Pyrzowicach.


Dziś rano ruszyły regularne kursy pociągów na zmodernizowanej trasie z Krakowa Głównego do Krakowa Lotniska. Pociągi elektryczne zastąpiły szynobusy spalinowe. Dzięki inwestycji PKP pociągi jeżdżą z prędkością do 80 km/h Modernizacja objęła budowę oraz przebudowę blisko 12 km linii kolejowej od Krakowa Głównego do Krakowa Lotniska oraz jej elektryfikację i modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym. W trakcie modernizacji zbudowane zostały trzy nowe przystanki – Kraków Młynówka, Kraków Zakliki oraz Kraków Olszanica. Dodatkowo przebudowany został przystanek Kraków Łobzów. Wszystkie perony zostały wyposażone w nowe wiaty, ławki, oświetlenie, system informacji pasażerskiej oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się i rodziców z dziećmi w wózkach. W ramach inwestycji wybudowane zostały również wiadukty kolejowe nad ul. Balicką i ul. Armii Krajowej, które zapewnią bezkolizyjny i sprawny ruch drogowy i kolejowy.

Drugie co do wielkości lotnisko w Polsce zyskało szybki, niezawodny i wygodny dojazd do centrum Krakowa. To konsekwentny etap budowy kolei aglomeracyjnej w Krakowie i dogodnego łączenia jej z coraz nowocześniejszą siecią kolei dalekobieżnych. Rozpoczęta już przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budowa łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki oraz planowana rozbudowa odcinka Kraków Główny – Kraków Płaszów zapewnią możliwość dalszego wzbogacenia oferty kolei aglomeracyjnej w Krakowie i Małopolsce – mówi Marcin Mochocki, Członek Zarządu ds. realizacji inwestycji w PLK.

Budowa przystanku kolejowego przy lotnisku jest wspólną inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Kraków Airport. Przystanek Kraków Lotnisko został przeniesiony o 500 m bliżej terminalu, a zmiana jego lokalizacji była kluczowym elementem inwestycji. Lotnisko odpowiadało za budowę części kubaturowej: zadaszenie nad peronem i torami, klatkę schodową i windę oraz ruchome pochylnie prowadzące do kładki łączącej przystanek z terminalem, system informacji wizualnej i elementy małej architektury. Dzięki temu pasażerowie po opuszczeniu pociągu dostaną się na lotnisko poprzez zadaszoną kładkę.

Dzięki połączeniu przystanku z terminalem pasażer, który wsiądzie do pociągu na stacji Kraków Główny będzie mógł przejść suchą stopą do samolotu – podkreśla Jan Pamuła, Prezes Kraków Airport. – Ta inwestycja to jeden z elementów wielkiego programu inwestycyjnego, który całkowicie zmienia nasze lotnisko.

Codziennie do stacji Kraków Lotnisko będzie docierać 39 pociągów obsługiwanych przez spółkę Koleje Małopolskie: 31 w relacji Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Lotnisko, 8 w relacji Kraków Główny – Kraków Lotnisko. Tyle samo będzie kursó powrotnych. Pociągi kursować będą co 30 minut. Odjazdy z Krakowa Głównego będą odbywać się w cyklu 5’ i 35’ po każdej pełnej godzinie, natomiast ze stacji Kraków Lotnisko 16’ i 46’ po każdej pełnej godzinie. Pierwszy w dobie pociąg będzie odjeżdżał z Krakowa Głównego o godz. 4:05. W kierunku przeciwnym ostatni pociąg ze stacji Kraków Lotnisko wyruszy kwadrans po północy. 

– Nasze pociągi są nowoczesne, punktualne, dopasowane do potrzeb pasażerów. W ciągu zaledwie 9 miesięcy funkcjonowania spółki, na trasie z Wieliczki do Krakowa odnieśliśmy ogromny sukces: 22 września Koleje Małopolskie przewiozły swojego milionowego pasażera. A z nowym połączeniem do Balic w przyszłym roku spodziewamy się trzech milionów – mówi marszałek Małopolski Marek Sowa.

Cena biletu na trasie Kraków Główny – Kraków Lotnisko wynosi 8 zł, od ceny tej stosowane będą ulgi ustawowe. Ci, którzy zdecydują się na jednoczesny zakup biletu „tam i powrót” mogą liczyć na tańsze bilety w cenie 14 zł, zamiast 16 zł. Bilet miesięczny na tej trasie kosztuje 65 zł. Natomiast na trasie Wieliczka Rynek – Kopalnia – Kraków Lotnisko bilet normalny kosztuje 11 zł, a bilet „tam i powrót” – 20 zł. Cena biletu miesięcznego na tym odcinku to 130 zł.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *