Mysłowice doczekają się remontu

Na rok 2019 zaplanowane zostały prace na linii kolejowe E-30, na odcinku Katowice Szopienice – Mysłowice. Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., prace na wskazanym odcinku uzupełnią modernizację zasadniczej części połączenia Katowice – Kraków.


W lipcu br. PKP PLK S.A. podpisało z firmą Systra umowę dotyczącą opracowania dokumentacji przedprojektowej na roboty związane z przebudową stacji Mysłowice wraz z wybranymi elementami infrastruktury kolejowej przyległych szlaków kolejowych. To element projektu inwestycyjnego „Rewitalizacja linii kolejowej nr 138 na odcinku Katowice Szopienice Południowe (posterunek Szabelnia) – Mysłowice„.

Przedmiotem ogłoszonego przetargu, o którym pisaliśmy TUTAJ jest przygotowanie dokumentacji niezbędnej dla realizacji robót budowlanych. Zakres prac planowanych do realizacji to m.in.:

  • wymiana torów w stacji Mysłowice i na szlaku,
  • zabudowa nowych rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym,
  • przebudowa sieci trakcyjnej i obiektów inżynieryjnych,
  • przebudowa 3 peronów i przejść pod torami z dojściem do peronów w stacji Mysłowice.

Zarządca infrastruktury przewiduje, że dokumentacja projektowa będzie gotowa w pierwszym kwartale przyszłego roku. Następny etapem będzie ogłoszenie przetargu na prace budowlane, co ma nastąpić w trzecim kwartale 2018 roku. Natomiast prace rewitalizacyjne, według planów PKP PLK S.A., mają rozpocząć się w pierwszym kwartale 2019 roku.

W ramach modernizacji linii kolejowej z Katowic do Krakowa, pozostanie jeszcze do wykonania remont odcinka z Szopienic do stacji głównej w Katowicach. Ten fragment miał zostać wyremontowanych w ramach modernizacji katowickiego węzła, jednak inwestycja w pełnym zakresie, czyli prace na odcinku Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice, nie uzyskały wystarczającego finansowania z unijnego instrumentu finansowego Łącząc Europę (CEF – Connecting Europe Facility). W związku z powyższym, inwestycja spadła na dalsze plany i przyjdzie nam czekać na jej realizację przynajmniej kilka kolejnych lat…

3 komentarze

  1. ….najwyzszy k…wa czas !! Myslowice to historyczne , prawie 900 letnie miasto to obraz nedzy i rozpaczy !!
    Wstyd !….Europejskie fundusze w jakis zadziwiajacy sposob omijaja skutecznie to miasto !

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *