Szybciej z Nysy do Opola

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na rewitalizację linii Opole – Nysa. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą tamtędy z prędkością do 120 km/hl, a towarowe do 100 km/h. Według zamierzeń zarządcy infrastruktury podróż ze stolicy województwa do Nysy ma skrócić się o około 40 minut.


Prace obejmą wymianę 48 km torów oraz urządzeń sterowania ruchem – ważnych elementów infrastruktury kolejowej. Poprawi się płynność jazdy i przepustowość linii, co oznacza dobry przejazd dla większej liczby pociągów. Przebudowa przejazdów kolejowo – drogowych zwiększy poziom bezpieczeństwa na 59 przejazdach. Zamontowane będą nowe urządzenia rogatkowe wraz sygnalizacją. PLK planują również prace na 89 obiektach inżynieryjnych, m.in. na 6 mostach, 2 wiaduktach i 81 przepustach..

 

Z najistotniejszych z punktu widzenia podróżnego korzyści, to zwiększy się standard obsługi pasażerów na 11 stacjach i przystankach. W ramach prac PLK zmodernizują 2 stacje: Szydłów i Łambinowice oraz 9 przystanków: Chmielowice, Komprachcice, Tułowice Niemodlińskie, Sowin, Budziszowice, Jasienica Dolna, Mańkowice, Kubice, Wyszków Śląski. Powstaną także dwa nowe, wygodne przystanki, które ułatwią dostęp do kolei w Nysie (w okolicy ul. Morcinka) i Goszczowicach.

Będą one bardziej funkcjonalne i dobrze przygotowane do obsługi pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Bardziej komfortową podróż zapewnią nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie. Perony zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie do pociągów.

Optymistyczne prognozy zakładają, ze pociągi pasażerskie będą jeździć z Opola do Nysy i z powrotem w czasie 55 minut, zamiast dzisiejszego półtora godziny. Koszt całej inwestycji ma nieznacznie przekroczyć 100 mln złotych.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *