Jak korzystać z darmowej komunikacji w Jastrzębiu?

Decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju zapadła w lipcu podczas Zgromadzenia Delegatów MZK zrzeszającego przedstawicieli 10 gmin tworzących Związek. Na tej podstawie Zarząd MZK opracował i zatwierdził regulamin korzystania z darmowych przejazdów przez dzieci, uczniów i studentów. Aby bezpłatna komunikacja w Jastrzębiu stała się faktem, konieczne jest podpisanie porozumienia pomiędzy miastem a MZK.


– Jesteśmy na to przygotowani. Od strony formalno-prawnej wszystko dopięliśmy na ostatni guzik. Czekamy teraz na decyzję radnych, którzy, by komunikacja za 0 złotych weszła w życie, muszą przegłosować uchwałę o zmianach w budżecie miasta – mówi prezydent Anna Hetman.

Decyzję w tej sprawie radni mają podjąć na nadzwyczajnej sesji.

Kto pojedzie za darmo

Do bezpłatnych przejazdów będzie upoważniać posiadanie „Karty Jastrzębianina”, czyli e-biletu z taryfą 0 zł. Będzie ona wydawana dzieciom do 7. roku życia, uczniom i studentom na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej. W przypadku dzieci młodszych wystarczy oświadczenie rodziców, którzy potwierdzą, że maluch mieszka w Jastrzębiu-Zdroju. Ważność Karty będzie przedłużana co roku po okazaniu ważnej legitymacji. Uczniowie powinni to zrobić do końca września po rozpoczęciu nauki w kolejnej klasie, natomiast studenci do końca października lub do końca marca wraz z rozpoczęciem nowego semestru.

Mandaty bez zmian

Pasażer korzystający z Karty upoważniającej do bezpłatnych przejazdów zobowiązany jest zarejestrować swój przejazd zbliżając e-bilet do kasownika po wejściu do autobusu. Brak rejestracji traktowany będzie jako jazda bez ważnego biletu. Mandat wynosi 120 zł. Jest on anulowany, gdy pasażer pojawi się w Biurze MZK do 7 dni od zdarzenia z ważną „Kartą Jastrzębianina”. Wówczas pobierana jest jedynie opłata manipulacyjna w wysokości 12 zł. Przypominamy ponadto, że posiadacz e-biletu z taryfą 0 zł nie jest zwolniony z opłaty za posiadany bagaż. Tak więc, przewożąc rower czy większego psa należy kupić bilet bez ulgi. Mandat za brak biletu na bagaż wynosi 48 zł.

Tylko w granicach Jastrzębia

Bezpłatna komunikacja obowiązywać będzie na wszystkich liniach MZK wyłącznie w granicach miasta. Jastrzębianin, chcąc korzystać z komunikacji poza granicami swojej miejscowości, powinien posiadać odrębny e-bilet lub kupić bilet u kierowcy. O tym, że pasażer zbliża się do przystanku granicznego kończącego bezpłatną komunikację mają przypominać komunikaty głosowe w autobusie.

Kiedy można złożyć wniosek

Wnioski o wydanie e-biletu z taryfa 0 zł będzie można złożyć w Biurze Obsługi Klientów MZK przy ul. Przemysłowej 1, a także za pośrednictwem strony internetowej. Wydanie e-biletu jest bezpłatne, za duplikat (w przypadku zniszczenie czy zgubienia) należy zapłacić 10 zł. Rozpoczęcie procedury przyjmowania wniosków o wydanie „Karty Jastrzębianina” uzależnione jest od wtorkowej decyzji radnych i terminu podpisania wspominanego porozumienia pomiędzy miastem a MZK.

Mam nadzieję, że procedura ruszy już w przyszłym tygodniu. Bezpłatna komunikacja w naszym mieście to rozwiązanie bardzo korzystne dla mieszkańców, przynoszące konkretne korzyści finansowe wielu rodzinom. Na poziomie MZK podjęliśmy wszelkie decyzje, by dzieci, uczniowie i studenci z Jastrzębia mogli podróżować za darmo. Liczę na to, że radni we wtorek poprą ten projekt – mówi Janusz Buda, przewodniczący Zarządu MZK.

Już wiadomo, że do końca sierpnia nie uda się wydać wszystkich „Kart Jastrzębianina”.

Organizacyjnie jesteśmy gotowi do działania. Utworzymy dodatkowe stanowisko do wydawania Kart z taryfą 0 zł i stworzymy warunki, aby procedura przebiegała bezkolizyjnie. Nie jesteśmy jednak w stanie wygrać z czasem. Aby wydać 14 tys. e-biletów, potrzebujemy kilku tygodni. Tu nie chodzi jedynie o rozpatrzenie wniosku, ale wdrukowanie danych na konkretny szablon biletu. Krótko mówiąc, sprzęt ma swoje ograniczenia – wyjaśnia Benedykt Lanuszny, dyrektor Biura MZK.

Stąd decyzja Zarządu MZK o wprowadzeniu okresu przejściowego. Do połowy września honorowany będzie bezpłatny przejazd na podstawie legitymacji szkolnej lub studenckiej. W przypadku dzieci młodszych wystarczy oświadczenie rodziców – mieszkańców Jastrzębia-Zdroju.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *