Przystanek dla studentów – część kolejna

Zgodnie z zapowiedziami złożonymi w ubiegłym tygodniu, wczoraj odbyło się kolejne spotkanie w temacie zainicjowanym przez studentów i władze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mających na celu rozpatrzenie możliwości utworzenia w Chorzowie nowego przystanku kolejowego.


Przypomnijmy, że tydzień temu, w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, miało miejsce pierwsze spotkanie mające ukazać światu chęć stworzenia w rejonie kampusu UŚ w Chorzowie przystanku kolejowego, Miałby on powstać pomiędzy stacjami Chorzów Miasto i Chorzów Batory w rejonie skrzyżowanie z ulicą Strzelców Bytomskich. Według twórców idei, nowy przystanek miałby znacznie ułatwić życie nie tylko studentom, ale także miejscowej społeczności oraz pacjentom największego chorzowskiego szpitala, równie znajdującego się w  pobliżu.

Wczoraj odbyła się kolejna tura rozmów, a gospodarzem spotkania był Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa, Skład uczestników podobny jak tydzień wcześniej. Władze miasta, przedstawiciele UŚ, Kolei Śląskich oraz ludzie z ZLK z Tarnowskich Gór oraz Gdańska, gdzie kończą się przygotowania do realizacji rewitalizacji linii 131 m.in. na odcinku Chorzów Batory – Tarnowskie Góry.

Głównym ustaleniem jest to, że chorzowski magistrat, wraz z przedstawicielami UŚ oraz KŚ, złoży odpowiednie zapytanie do ZLK Tarnowskie Góry o możliwość i warunki stworzenia takiego przystanku kolejowego w omawianym rejonie. O rozwoju sprawy będziemy informować.

5 komentarzy

  1. Co za poroniony pomysł. Przecież zaraz obok jest Chorzów Miasto obok rynku z pętlą tramwajową i wielkim przystankiem autobusowym… Jaki jest sens lokować tak blisko siebie dwie stacje…

  2. Powinni przesunąć stację Chorzów Miasto w kierunku centrum przesiadkowego, aby wykorzystać potencjał tego przesiadania się. Budynek dworca i tak ma pójść do rozbiórki. Wtedy można spokojnie przesunąć stację bliżej rynku. Całkiem prawdopodobne, że dzięki temu wzrośnie frekwencja w pociągach. Dzięki temu stacja obok UŚ będzie bardziej oddalona od Miasta i zwiększy to sens nowego przystanku.

  3. Bardzo dobry pomysł! Stworzenie stacji na ul. Głogowskiej faktycznie ułatwi transport komunikacją miejską dla tego rejonu Centrum miasta. Tym bardziej że przy ulicach Nomiarki/Raciborskiej/Zabrskiej itp w najbliższych latach będzie dużo inwestycji, obok osiedla, szpital, uniwersytet. Następnie przesunięcie stacji Chorzów Miasto kilkaset metrów dalej tak aby pod estakadą przejść do Centrum przesiakowego. I wtedy możemy powiedzieć ze Chorzów miałby najlepszą komunikację publiczną w regionie!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *