Fot. fixall

Kiedy mają przyjechać nowe pociągi?

Wielkimi krokami zbliża się początek dostaw nowych pociągów dla Kolei Śląskich. W sumie na śląskie tory trafi dziewiętnaście nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Za wyprodukowanie i dostarczenie nowych jednostek odpowiedzialna jest PESA Bydgoszcz S.A.


Dzisiaj wiemy tyle, że PESA Bydgoszcz S.A. wyprodukowała już co najmniej trzy pociągi z rodziny Elf 2 dla Kolei Śląskich – są to dwie jednostki trójczłonowe, które otrzymały oznaczenie 21WEa oraz jedna dwuczłonowa jednostka, która została oznaczona jako 34WEa.

Jako, że pociągi, które otrzymają Koleje Śląskie to pierwsze pojazdy z nowej platformy, przed ostatecznym dostarczeniem ich producent, czyli PESA musi uzyskać homologację.  Jak informowaliśmy na początku miesiąca, w Żmigrodzie trwają testy nowych pociągów, które stanowią końcowy etap badań niezbędnych do uzyskania homologacji.

Kiedy przyjadą pierwsze nowe pociągi?

Zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, pierwszy nowy elektryczny zespół trakcyjny z platformy Elf 2 powinien przyjechać na Śląsk pod koniec miesiąc. Cały harmonogram dostaw prezentuje się następująco:

 • EZT trójczłonowy nr 1 (KŚ) – nie później niż do 30 lipca 2017 roku,
 • EZT trójczłonowy nr 2 i dwuczłonowy nr 1 (KŚ) – nie później niż do 31 sierpnia 2017 roku,
 • EZT trójczłonowy nr 3 oraz dwuczłonowy nr 2 (KŚ) – nie później niż do 30 września 2017 roku,
 • EZT czteroczłonowy nr 1, 2 (UMWŚ) – nie później niż do 31 października 2017 roku,
 • EZT dwuczłony nr 3, 4 (KŚ) – nie później niż do 30 listopada 2017 roku,
 • EZT czteroczłonowy nr 3, 4 (UMWŚ) – do 31 marca 2018 roku,
 • EZT czteroczłonowy nr 5, 6 (UMWŚ) – do 30 kwietnia 2018 roku,
 • EZT czteroczłonowy nr 7, 8 (UMWŚ) – do 31 maja 2018 roku,
 • EZT czteroczłonowy nr 9, 10 (UMWŚ) – do 30 czerwca 2018 roku,
 • EZT czteroczłonowy nr 11, 12 (UMWŚ) – do 31 lipca 2018 roku.

Czy PESA dotrzyma zadeklarowanych w przetargu terminów? Miejmy nadzieję, że tak, ponieważ nowe jednostki są w naszym województwie bardzo potrzebne. Parokrotnie wysyłaliśmy zapytania do bydgoskiego producenta w tej sprawie, jednak nikt z Bydgoszczy nie chciał udzielić żadnych informacji na ten temat. Pozostaje nam zatem czekać i pilnować zadeklarowanych terminów.

9 komentarzy

  1. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – organizator przewozów pasażerskich i właściciel spółki Koleje Śląskie.

 1. Nie raz plastiki byly lepsze w zimie ze względu na ciepło w składzie, szczegolnie na linii do Krakowa, jeszcze zatęsknimy za EN57 , Bardzo przydają się w górach gdy mogę robić zdjęcia z okna szczególnie na linii do Zakopanego i Zwardonia. W elfie zdjęcia z okna nie zrobisz

 2. Dziś ok. godz. 16.00 przez stację w Gliwicach w kierunku Katowic przejechały dwa sprzęgnięte trójczłonowe EZTy Elfów 2 w malaturze KŚ

 3. Wasz dwuczlon przed chwilą JECHAŁ we Wrocławiu, widziany z IC BARNIM, ZJECHAŁ NA TORY BOCZNE MINĄŁEM GO ZA WROCŁAWIEM GŁÓWNYM

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *