Debiut Nowego Urbino CNG

Fot. Solaris Bus & Coach

Na początku maja przedstawiciele przewoźnika Transgór Mysłowice w siedzibie Solaris Bus & Coach w Bolechowie dokonali odbioru technicznego trzech nowoczesnych autobusów miejskich Urbino 12 CNG. Są to pierwsze produkcyjne egzemplarze napędzanego sprężonym gazem ziemnym modelu. Wczoraj zaliczyły swój debiut na liniach KZK GOP nr 162, 695 i 788.


Nowy Urbino 12 CNG to pojazd, który swoją premierę miał podczas ubiegłorocznych targów IAA w Hanowerze. Autobusy zakupione przez Transgór Mysłowice napędzane są silnikiem CUMMINS ISL G 6C 320 o pojemności 8,9 litra i mocy 239 kW, specjalnie przystosowanym do stosowania sprężonego gazu ziemnego. Jednostka ta została dodatkowo wyposażona w funkcję zimnego startu, ułatwiającą rozruch przy temperaturach sięgających -20oC. Ekologiczny silnik uzupełnia automatyczna skrzynia biegów VOITH Diwa 6. Gaz CNG magazynowany jest w pięciu butlach umiejscowionych wzdłużnie na dachu, których łączna pojemność to aż 1575 litrów.

Nowy produkt z Bolechowa wyposażony jest w 31 miejsc siedzących, z czego aż 16 dostępnych jest z niskiej podłogi. Komfortowa i w pełni klimatyzowana przestrzeń pasażerska pojazdu pomieści łącznie 91 podróżnych, którzy na pokładzie znajdą szereg udogodnień czyniących jazdę nowym Solarisem wygodną i przyjemną. Pasażerowie będą mieli możliwość skorzystania z darmowego Wi-Fi oraz gniazd USB, dzięki którym naładują swoje urządzenia mobilne. Bezpośredni wpływ na podniesienie poziomu komfortu jazdy będzie z pewnością miał również rozbudowany system informacji pasażerskiej, informujący podróżnych o przebiegu trasy i najbliższych przystankach. W autobusach zapewniono także zaawansowany i nowoczesny system monitoringu, który korzystnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa. W jego skład wchodzi pięć kamer wewnętrznych – jedna kamera do obserwacji drogi przed pojazdem, kamera cofania, rejestrator oraz 7-calowy monitor dotykowy.

Do oświetlenia wnętrza nowych Solarisów Urbino 12 CNG wykorzystano przyjazne dla środowiska i zużywające niewiele energii sekcje diod w technologii LED. Standardem u bolechowskiego producenta jest już dodatkowe oświetlenie drzwi, które świecąc na czerwono, ostrzegają pasażerów o ich zamykaniu. Ponadto autobusy dla operatora z Mysłowic są wyposażone w zewnętrzne oświetlenie obszaru drzwi, załączające się przy ich otwieraniu.

Zamówienie na trzy nowe Solarisy Urbino 12 CNG jest czwartym od 2015 kontraktem zawartym pomiędzy Solaris Bus & Coach a przewoźnikiem Transgór Mysłowice. Najnowsze autobusy we flocie przewoźnika 1 czerwca rozpoczęły regularne kursy z pasażerami. Wczoraj nowe autobusy można było spotkać na liniach 162, 695 i 788 obsługiwanych przez Transgór na zlecenie KZK GOP.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *